RNIDS: Pandemija pokazala snagu interneta 1Foto: Pixabay/Felipemaass

Nakon godinu dana od početka epidemije, i oni najveći skeptici, morali su da prihvate činjenicu da se bez interneta ne može, kako u svakodnevici tako i u poslu i biznisu.

“Internet je promenio naše dnevne poslovne rutine, sastanke iz sala premestio u aplikacije, međunarodne susrete i konferencije na linkove i u virtuelne sobe. Zaposleni širom sveta, pre svega oni kojima posao dozvoljava rad od kuće, počeli su da koriste nove digitalne alate, nove kanale komunikacije i saradnje. Internet je promenio način na koji održavamo društvene kontakte, jer smo više nego ranije uslovljeni da ga koristimo, ne samo da bismo komunicirali sa prijateljima i rodbinom iz inostranstva već i ljudima iz istog grada, kaže Dejan Đukić, direktor Fondacije RNIDS (Registar nacionalnog internet domena Srbije).

Prema njegovim rečima često krize poguraju napredak, pa je tako i ova ubrzala digitalizaciju i podstakla i vlade i privrede širom sveta da u kratkom roku stave brojne digitalne servise u upotrebu.

„Internet je nesumnjivo pomogao da, od kako je počela pandemija, veliki broj biznisa koliko-toliko sačuva kontinuitet poslovanja, a sve zahvaljujući upotrebi digitalnih tehnologija i servisa, ali i domišljatosti samih kompanija koje su ih na najrazličitije načine koristile. Ne možemo tvrditi da su sve mogućnosti interneta iscrpljene, niti da su iskorišćene sve prednosti, ali smo imali prilike da brojne koristimo, a često bili i iznenađeni inovativnim načinom upotrebe interneta za borbu sa krizom i ograničenjima koje je pandemija donela. Ono što smo naučili je da onlajn štedi vreme i resurse, ali ne samo u pogledu komunikacije. Onlajn nudi mogućnost da prevaziđemo i prostorne i vremenske prepreke. Pandemija nam je pokazala (skoro) sve mogućnosti i snagu interneta, kaže sagovornik Danasa.

Kako navodi čak i tvrdokorni zagovornici rada isključivo iz kancelarije shvatili su da rad može i mora nesmetano da se odvija i bez fizičkog prisustva u kompaniji.

Virtuelni sastanci, koliko god oni trenutno mnogima bili mrski, su tu da ostanu. Naime, brza razmena informacija između saradnika koji se nalaze u dva različita grada ili dva različita dela grada, sasvim sigurno će biti trajno zamenjena onlajn sastancima i nakon pandemije.

Jednostavno, prolazak kroz saobraćanu gužvu, koja je neminovnost u svakom većem gradu, radi sastanka od pola sata, nije isplativa.

„Ako posmatramo trend rasta registracije naziva domena u 2020. godini, i na domaćem i evropskom nivou, ustanovićemo da je došlo do masovne migracije poslovanja na internet. Tako je ako govorimo o .rs domenu, u prvih šest meseci prošle godine zabeležen najveći broj novoregistrovanih naziva domena u poređenju sa istim periodima u poslednje tri godine. Teško je očekivati da će preduzeća koja su shvatila koliko im internet može pomoći u razvoju poslovanja i obavljanju osnovnih poslovnih procesa odlučiti da se po okončanju pandemije vrate u ‘oflajn'“, zaključuje Đukić.

“Sluga. Gospodar. Internet.”

Jedna od najpoznatijih konferencija posvećenih internetu, koju od 2010. organizuje „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS), prvi put će u potpunosti biti realizovana onlajn.

Ove godine slogan DIDS konferencije nastoji da u tri reči sažme ulogu interneta u proteklih godinu dana: “Sluga. Gospodar. Internet.”

Konferenciju je moguće pratiti uživo 17. marta od 10 časova na dids.rs uz prethodnu registraciju na ovom sajtu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari