Dan Pozorišta „Boško Buha“ obeležen je juče u toj kući. Tom prilikom ovo Pozorište je obišao gradonačelnik Beograda Siniša Mali. On je čestitao upravniku Miloradu Mandiću veliki jubilej i zahvalio mu na ogromnom naporu i želji da ovo Pozorište bude ponovo otvoreno. „To najmlađa publika i zaslužuje. Obezbedićemo sredstva za završetak obnove ovog Pozorišta. Očekujemo i veliku pomoć donatora. Obećavam da će završetak obnove biti sledeće godine. Neka košta koliko košta, sigurno ćemo obezbediti dovoljno sredstava. Ovo nam je jedan od prioriteta u oblasti kulture“, izjavio je Mali.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }A:link { }Upravnik Pozorišta „Boško Buha“ Milorad Mandić istakao je da je ovo najstarije Pozorište u Srbiji i regionu. Prema njegovim rečima, priča počinje 1937. godine od Branislava Nušića i njegove zamisli da osnuje Pozorište za decu i omladinu „Roda“. „Ovo Pozorište je radilo punom parom do 1941. godine, a osnivači su nastavili rad 1945. godine u drugim beogradskim dvoranama. Ipak, te godine je Pozorište zatvoreno na punih pet godina. Međutim, 1950. godine pokrenuto je novo dečije Pozorište, odnosno tada je osnovano Pozorište „Boško Buha“. Za 65 godina rada odigrano je 250 naslova, a Pozorište je posetilo pet miliona dece. Rad ovog Pozorišta naročito su obeležili Vlasta Velisavljević, Renata Ulmanski i Mihajlo Todorović. More umetnika je ovde dalo svoj ne mali doprinos. Dobijali smo mnogobrojne nagrade i priznanja na Festivalima u Srbiji i šire. Cilj je da sve to bude na korist najmlađe publike. Deca nam aplaudiraju srcem i grimasom. Otvorenog srca i široke duše igramo za najmlađu publiku. Našu misiju ne završavamo, već se nalazimo u fazi kad želimo mnogim generacijama da preuzmu našu misiju. Rekonstrukcije smo počeli u avgustu prošle godine. Za ovih godinu dana, uz veliki trud i napor, uspeli smo da, igrajući na gostujućem terenu, odigramo osam premijera. Imali smo jako dobru posetu, preko 27.000 gledalaca. Uz pomoć Vladana Vukosavljevića smo došli u Ustanovu kulture „Vuk Karadžić“ i uz pomoć njega smo pokrenuli radove na kompletnoj zameni elektroinstalacija. Zahvalan sam svim ljudima koji su prepoznali plemenitu ideju i doprineli donacijama da se za ovu kuću obezbedi sve što je neophodno. Niče novi teatar, koji će imati programe za decu i mlade. U tom novom teatru biće mesta za sve aktivnosti koje jedan mlad umetnik može da zamisli. Jako je teško napraviti procenu, tako da ne mogu da kažem datum završetka radova. Poštovaćemo sve zakonske procedure. Za sad su završeni tenderi za klimatizaciju, za osnovu scenske mehanike i za nabavku audio i video opreme. Od priliva sredstava zavisiće i tempo završetka ovih radova. Ne mogu da prognoziram kada će to biti. Ne jurimo datum, već jurimo ono što nismo imali 64 godine, jurimo sigurnost za svu našu decu“, objasnio je Mandić. On je dodao da će broj sedišta u Pozorištu biti isti, 289, s tim što će biti sedišta za decu s posebnim potrebama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


