Ustavni sud Srbije usvojio je žalbu M.J. iz Beograda, osuđenika Kazneno-popravnog zavoda Zabela, podnetu zbog dvostrukog premlaćivanja od strane zatvorskih stražara, u decembru 2011. godine.
Žalba je usvojena jer je sud utvrdio da je ovom osuđeniku povređeno „ustavno pravo na fizički i psihički integritet“. Pre podnošenja ustavne žalbe, osuđenik M.J. obratio se zaštitniku građana, Saši Jankoviću, koji ga je obišao u zatvoru 27. decembra 2011. godine. Osuđenik je naveo da su ga 22. decembra, u podrumskom hodniku sedmog paviljona, pretukli pripadnici službe obezbeđenja.
– Oni su od njega zahtevali da skine gornji deo odeće, da se licem okrene prema zidu, lako raširenih nogu, a da se zatim telom lako nagne unapred. U tom položaju zadobio je veći broj udaraca palicom po gornjoj polovini leđa. Nakon ovog povređivanja, odveden je kod lekara u ambulantu – stoji u izveštaju zaštitnika građana. U njemu je navedeno da je posle dva dana na istom mestu i na isti način ovaj osuđenik ponovo pretučen, nakon čega nije odveden kod lekara. Istinitost izjava osuđenika M.J. potvrdio je stalni sudski veštak forenzičke struke, inače član tima zaštitnika građana, koji je ustanovio povrede u dva odvojena napada. Osim za premlaćivanje u Zabeli, osuđeniku M.J. ustavna žalba usvojena je i u delu koji se odnosi na torturu pretrpljenu tokom pritvora u Okružnom zatvoru u Beogradu, pa mu je za oba slučaja dosuđena novčana naknada u iznosu od 1.000 evra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


