Koji je najstariji dnevni list na svetu? 1Foto: Nataša Matović/Univerzitetska biblioteka

Kineske službene novine – najstariji su dnevni list na svetu, barem prema pisanju novina Pravda od pre 80 godina.

List je osnovan u desetom veku, a pod pokroviteljskom je bio Japana. Štampao se na kineskom jeziku, a imao je dodatak i na japanskom. U to vreme je donosio samo naredbe i uredbe kineskih careva, a štampao se na malom broju primeraka, od kojih je svaki po specijalnim kuririma slat guvernerima i u najudaljenije oblasti velike Kine.

Koji je najstariji dnevni list na svetu? 2

List je prestao da izlazi 1928. godine zbog velikih finansijskih teškoća, a u trenutku kada reporter jugoslovenskih novina Pravda 4. aprila 1938. godine piše tekst – on najavljuje ponovni broj Kineskih službenih novina. Do novca su došli zbog novog uticaja Japana, koji je uzeo da ponovo, vekovima kasnije, finansira ove novine.

“Sasvim je razumljivo da je glavni urednik vaskrslog najstarijeg lista na svetu – Kinez, ali i novinar poznat po tome što je veliki japanofil”, piše Pravda.

Jugoslovenski list pre osam decenija još donosi tekst o grupi mladih Indusa koji su prikupljali novac za podmlađivanje – Gandija. U tom trenutku u svetu je bio popularan lek “kajakalpidisi” koji je navodno doprinosio podmlađivanju. Zato je grupa otmenih indijskih članova omladine pokrenula 30-ih godina prošlog veka akciju sakupljanja novca da bi svog lidera – podmladili. U tom trenutku se još nije znalo kako je sam Gandi reagovao na ovaj predlog, pogotovo ako se uzme u obzir da je lek koštao nekoliko hiljada engleskih funti.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Grof Đano kupovaće kralju Zogu – naslov je koji objavljuje list Vreme 4. aprila 1938. godine i to na naslovnoj strani novina. Koji je najstariji dnevni list na svetu? 3

U pitanju je tadašnji albanski kralj Zogu, koji se ženio i za svoje venčanje pozvao italijanskog ministra spoljnih poslova grofa Đanu da mu bude svedok.

List još donosi i vest da je u tom trenutku na stolu u Njujorku bio predlog – da svi holivudski glumci moraju da se u karijeri služe svojim pravim imenima. Usvajanje zakona, koji svakako nije nikada stupio na snagu, podrazumevalo je da glumci više ne mogu da koriste pseudonime. Čitavu listu tadašnjih poznatih glumaca prenosi Vreme i objavljuje – kako se oni zapravo zovu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari