Od superinteligencije do granica života 1

Knjiga Život 3.0 Maksa Tegmarka, koju je nedavno objavila Laguna u prevodu Gorana Skrobonje, istražuje da li će se veštačka inteligencija (VI) pojaviti u ovom veku i koliko smo mi spremni, kao čuvari budućnosti života, da oblikujemo njeno doba.

Uspon veštačke inteligencije ima potencijal da nam budućnost preobrazi više nego bilo koja druga tehnologija. U tom kontekstu ova knjiga nudi odgovore na različita pitanja.

Kako će veštačka inteligencija uticati na kriminal, rat, pravosuđe, zaposlenja, društvo i samu našu ljudsku bit? Kako da budemo još prosperitetniji kroz automatizaciju, a da ljudi ne ostanu bez prihoda ili svrhe?

Kakve savete u vezi s karijerom da dajemo današnjoj deci? Kako da buduće VI sisteme učinimo robusnijim, tako da oni rade to što želimo od njih bez krahiranja, kvarova ili hakovanja?

Treba li da strahujemo od trke u naoružavanju smrtonosnim autonomnim oružjem? Hoće li mašine na kraju da nas nadmaše u svim zadacima, zamenivši ljude na tržištu rada i možda u potpunosti?

Da li će VI pomoći životu da cveta kao nikad pre ili će nam pružiti više moći nego što smo u stanju da kontrolišemo? Kakvu budućnost vi želite?

Ova knjiga, kaže autor, omogućava da pristupite možda najvažnijem razgovoru našeg doba.

Ona ne uzmiče od punog raspona stanovišta niti od najkontroverznijih pitanja – od superinteligencije do smisla, svesti i krajnjih fizičkih granica života u kosmosu. Maks Tegmark, profesor sa MIT, napisao je više od 200 radova na teme od kosmologije do veštačke inteligencije.

Osnovao je neprofitnu organizaciju Institut za budućnost života (Future of Life Institute) i sarađivao je sa Ilonom Maskom na pokretanju programa za istraživanje bezbednosti veštačke inteligencije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari