Peticija nastavnika: Škole da pređu na onlajn nastavu od 24. januara do 11. februara 1Učionica Foto: EPA-EFE/MARCIN BIELECKI

Više od 1.400 građana potpisalo je do juče u 15 sati onlajn peticiju u kojoj traže od ministra prosvete Branka Ružića, Tima za škole i Kriznog štaba da preinače odluku o radu škola i da sve osnovne i srednje škole od ponedeljka, 24. januara pređu na nastavu na daljinu.

Peticiju je pokrenula grupa nastavnika, koja smatra da škole nisu bezbedna mesta za učenje i rad, ni za učenike, ni za nastavnike „kada na dnevnom nivou ima 18.000 zaraženih i kada se u redovima za pregled u kovid ambulantama čeka satima“.

„Nakon odluke Tima za škole da se nastava od 24. januara organizuje na klasičan način u mlađem školskom uzrastu, a po kombinovanom modelu u starijem školskom uzrastu, prinuđeni smo da se na ovaj način izborimo da zaštitimo zdravlje naših učenika i nas samih. Činjenica je da se u medijima raspravlja o zdravlju dece, ali o zdravlju nastavnika niko od nadležnih ne govori, kao da su nastavnici roboti, a ne ljudi od krvi i mesa, u velikom procentu i ljudi sa nizom pridruženih bolesti. Takođe, u školama radi veliki procenat ljudi koji imaju više od 30 godina radnog staža i ta činjenica se ne sme prevideti, a previđa se od početka pandemije, slučajno ili namerno“, navedeno je u tekstu peticije.

Nastavnici kažu da su, koliko god smatrali, kao i roditelji njihovih đaka, da je klasična nastava produktivnija, sada sigurni da je onlajn nastave u trenutnim okolnostima jedino ispravna i moguća.

„U suprotnom odbijamo da uđemo u učionice u ponedeljak 24. januara, jer ne želimo da ugrožavamo svoje i zdravlje naših učenika, njihovih i naših porodica. Morate imati na umu da školska deca i njihovi nastavnici pokrivaju ogroman procenat porodica Srbije i da će preko nas virus stići do svake od njih. Zato tražimo od ministra Branka Ružića, Tima za škole i Stručnog štaba za zaštitu od kovida, da preinače svoju odluku i da u periodu od 24. do 11. februara sve osnovne i srednje škole pređu na onlajn nastavu“, navodi se u peticiji, koja se odnosi na teritoriju cele Srbije, a samim tim i na škole u Vojvodini u kojima je već počelo drugo polugodište.

Peticija je dostupna na adresi peticije.online.

List Danas je pokušao da stupi u kontakt sa autorom peticije, ali smo na i-mejl dobili samo odgovor da iza nje stoji grupa nastavnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.