Univerzitet u Nišu odbio da vrati u državni budžet 62 miliona dinara, što mu je naložila inspekcija Ministarstva finansija zbog propusta u poslovanju, jer "nema ta sredstva" 1Foto: V. Torović

Univerzitet u Nišu odbio je da vrati u državni budžet više od 62 miliona dinara, kako mu je naložila budžetska inspekcija Ministarstva finansija zbog utvrđenih nepravilnosti u poslovanju, uz ključno obrazloženje da- nema taj novac, saznaje Danas.

Budžetska inspekcija Ministarstva donela je ovakvo rešenje 25. oktobra 2022, navodeći da je Univerzitet u Nišu dužan da uplati u budžet 62.042.288, 46 dinara u roku od 60 dana od njegovog prijema, na šta je rektor Dragan Antić 13. januara 2023. odgovorio da ustanova „nije u mogućnosti“ da izvrši nalog jer „nema ta sredstva“, a i smatra da „rešenje nije u skladu sa propisima“.

Niški univerzitet i Ministarstvo finansija nije odgovorilo na pitanja Danasa o detaljima i epilogu slučaja.

U rešenju budžetske inspekcije, u koje je Danas imao uvid, navodi se da je ona utvrdila više prekršaja zakona prilikom redovne inspekcijske kontrole materijalno- finansijskog poslovanja i namenskog i zakonitog korišćenja sredstava u periodu od 1. januara 2017. do 8. februara 2022. godine, kao i kontrole realizacije ugovora zaključenih na osnovu Zakona o javnim nabavkama i primene Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama za period od 1. jula 2021. do 8. februara 2022.

Univerzitet u Nišu odbio da vrati u državni budžet 62 miliona dinara, što mu je naložila inspekcija Ministarstva finansija zbog propusta u poslovanju, jer "nema ta sredstva" 2
Foto: V. Torović

U njemu se navodi da je o utvrđenom činjeničnom stanju u postupku kontrole sačinjen zapisnik, na koji je Univerzitet u zakonom propisanom roku dostavio primedbe, ali da one nisu prihvaćene jer „nisu od uticaja na činjenično stanje“, da u njima „nisu iznete nove činjenice i dokazi“, niti one koje su bile nedostupne inspektorima a mogle su uticati na njihovu odluku.

Prema nalazu inspekcije, Univerzitet je od 2017. do 2022. nezakonito isplatio ukupno 48.502.366,03 dinara u bruto iznosu po osnovu nezakonitih odluka kojom je uvećavao cenu rada koja je bila propisana aktom Vlade.

Na taj način ova visokoškolska ustanova postupila je suprotno odredbama člana 3. Zakona o platama u državnim organima i javnim službama, kao i članovima 56. i 71. Zakona o budžetskom sistemu.

U 2017. ona je po tom osnovu nezakonito isplatila u bruto iznosima 6.841.250, 20 dinara, u 2018.- 9.419.981,13 , u 2019.- 10.356.078,67, u 2020.- 9.728.281,86, u 2021.- 11.110.280, 46, a u januaru 2022- 1.046.493,71 dinara.

Univerzitet u Nišu odbio da vrati u državni budžet 62 miliona dinara, što mu je naložila inspekcija Ministarstva finansija zbog propusta u poslovanju, jer "nema ta sredstva" 3
Ministarstvo finansija: Foto A. Roknić /Danas

Takođe, utvrdila je inspekcija, Univerzitet je u periodu od januara 2017. do januara 2022. godine nezakonito isplatio ukupno 32.886.131,33 dinara u bruto iznosu, na osnovu uvećanja osnovnih koeficijenata za obračun i isplatu plata, iako se uvećanje može obaviljati samo u skladu sa procentima koji su propisani članom 3. Uredbe o koeficijentima.

U rešenju se navodi i da je ta ustanova od 1. novembra 2019. do 1. februara 2022. postupila suprotno članu 71. Zakona o budžetskom sistemu i članu 199. Zakona o radu jer je sa Dragoslavom Đokićem zaključila nezakonit ugovor o delu, u neto iznosu od 2.904.999, 94 dinara, čiji je predmet bio „stručno savetovanje u vezi sa pravnim aspektima ostvarivanja integrativnih funkcija Univerziteta“, a pritom „u postupku kontrole nisu pruženi dokazi na osnovu kojih bi se moglo utvrditi koji saveti i na koji način su pružani“.

Prema oceni inspekcije, Univerzitet je takođe prekršio član 71. Zakona o budžetskom sistemu jer je u 2020. godini nezakonito isplatio 1.428.101,34 dinara u bruto iznosu, pošto je u odnosu na broj zaposlenih na neodređeno vreme imao više od deset odsto zaposlenih na određeno, po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima, preko omladinske i studentske zadruge i po drugim osnovama, a da za to nije pribavio saglasnost Vlade.

Inspekcija je utvrdila da je ta ustanova prekršila isti član istog zakona i zbog toga što je od januara do aprila 2021. godine imala više od sedam zaposlenih na određeno vreme, po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima i preko omladinske zadruge i po drugim osnovama, kojima je isplatio ukupno 449.756,70 dinara, takođe bez saglasnosti Vlade.

Prema njenim nalazima, od 1. januara 2017. do 31. decembra 2021. godine rektoru, prorektorima i predsedniku Saveta Univerziteta isplaćeno je 760.241,08 dinara na ime naknada za rad u sednicama Saveta, iako je to deo njihove redovne nadležnosti, čime je prekršen član 71. Zakona o budžetskom sistemu.

Na ovakve ocene Univerzitet je uputio niz primedbi i dopuna primedbi, koje su odbijene, o čemu je Univerzitet bio obavešten 1. jula 2022. godine, nakon čega je u roku od 60 dana trebalo da izvrši izvrši prvobitno izrečenu meru.

Kako to nije učinio, budžetska inspekcija je 7. oktobra 2022. godine sačinila službenu belešku o kontroli izvršenja izrečene mere, u kojoj je to konstatovano.

Univerzitet u Nišu odbio da vrati u državni budžet 62 miliona dinara, što mu je naložila inspekcija Ministarstva finansija zbog propusta u poslovanju, jer "nema ta sredstva" 4
Rektor Dragan Antić: Foto Univerzitet Niš

„Univerzitet u Nišu nema sredstava koja po Rešenju treba da uplati u Budžet“, navodi se u odgovoru ove ustanove na rešenje i zapisnik budžetske inspekcije, dostavljenom Ministarstvu finansija, u koji je Danas imao uvid.

U njemu se pored toga ističe da „budžetska inspekcija nije pravilno i potpuno utvrdila činjenično stanje, niti je primenila sve propise koje je bila dužna da primeni u postupku nadzora visokoškoleske ustanove- Univerziteta Niš“.

„Zbog toga smatramo da nalozi koje je inspekcija dala kroz Zapisnik o inspekcijskom nadzoru, kao i označeno Rešenje nisu u skladu sa propisima koji uređuju poslovanje visokoškolskih ustanova“, navodi se u ovom obaveštenju, koje je potpisao rektor Antić.

Rešenje budžetske inspekcije je, međutim, konačno, a protiv njega je bilo moguće pokrenuti upravni spor, koji „ne zadržava njegovo izvršenje“.

Univerzitet i Ministarstvo finansija ne odgovaraju na pitanja

Univerzitet u Nišu do objavljivanja teksta nije odgovorio na pitanja  da li je ipak vratio u budžet 62.042.228,46 dinara po rešenju budžetske inspekcije Ministarstva finansija, zašto je u odgovoru Ministarstvu naveo da to rešenje nije u skladu sa zakonskim propisima, te da li je povodom njega pokrenuo upravni spor i kakva je odluka suda, ukoliko je doneta.

Na slična pitanja u vezi ovog slučaja nije odgovorilo ni Ministarstvo finansija.

Danas im je zbog toga istovetna pitanja prosledio i po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari