Vaskršnja poslanica patrijarha Irineja: Čovek je odgovoran za sve ljude 1Foto: EPA / Fehim Demir (Arhiva)

Čovek je odgovoran, ne samo za sebe i svoj narod, nego za sve ljude i za sve narode, za sveukupnu Božju tvorevinu, istakao je u Uskršnjoj poslanici poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) patrijarh Irinej, koji je poručio da ne smemo da klonemo zbog nepravde na Kosovu.

Vaskrsenje jeste najveća pobeda nad zlom, grehom i smrću, koja nas podseća da i mi imamo mogućnost i obavezu da se usprotivimo svakom duhovnom padu i svemu što nas onemogućava u idenju za dobrim, objasnio je patrijarh.

Da ne očajavamo, nego da nadu svoju položimo na Gospoda, da bismo dobili Božju blagodat i pomoć u svakoj teškoći, naglasio je Irinej, povodom Uskrsa koji se, po starom kalendaru, slavi u nedelju, 8.aprila.

U svetlim danima naše radosti, napominje patrijarh, „mi ne zaboravljamo ljudski bol, patnje i stradanja, ne zaboravljamo ni bolesne, stare i iznemogle, one u siromaštvu, izbeglištvu i bedi, prognane i izgnane sa svojih ognjišta“.

Crkva se moli da „Bog obriše svaku suzu sa lica njihovih“, istakao je patrijarh i predočio da „neprestano sastradavamo sa sveštenstvom i monaštvom, sa našim vernim narodom i decom Kosova i Metohije“.

Oni su naša savest i bez njih je srpska duhovna svest slaba i ništavna“, ocenio je patrijarh i dodao da Crkva neprestano prinosi molitve da istraju i „da nam svima Kosovski Zavet bude most između nebeske i zemaljske Srbije“.

Mi ne smemo zbog nepravde klonuti, ne smemo se uplašiti, već se opredeliti za Carstvo nebesko sa svetim knezom Lazarom, koji je prineo žrtvu, kao što i vi danas prinosite, naglasio je patrijarh.

On podeća da srpski narod „proslavlja dogodine osam vekova samostalnosti Crkve i države“, što nam daje „pouzdanje i potvrdu da smo mi narod vođen svetima“.

„Svetim Simeonom, Svetim Savom i svetim kraljem Stefanom Prvovenčanim, koji za svagda srpski narod utemeljiše na krajeugaonom kamenu, Vaskrslom Hristu“, ocenio je patrijarh.

On upozorava da smo „svedoci sveopšteg otuđenja i razdora, najpre u samoj porodici, gde je zajednica među supružnicima sve nestabilnija, a međusobno nepoštovanje roditelja ostavlja neizbrisivu ranu da dečjim dušama“.

„Ne možemo tražiti svoja prava ugrožavajući tuđa. Zaboravljamo da je neophodno poštovati sebe i svetinju svoga tela koje je hram Duha Svetoga, kako bismo mogli naći pravu meru svega prolaznog, poštovati bližnjeg, njegovu slobodu, svetinju opšteg i zajedničkog dobra, kao i ličnih potreba“, objasnio je patrijarh.

On poziva sve da „poštuju i čuvaju svetinju braka, jer je ona temelj zdrave i nerazorive porodice“, da čuvaju u ljubavi tajnu života, da bi iskrena vernost i uzajamno praštanje krasilo svaku porodicu.

Patrijarh tvrdi da je „čedomorstvo najveći zločin ovog veka“, koje je, „nažalost, prisutno i u našem narodu“.

Prema statističkim podacima, ukazuje patrijarh, svake godine u Srbiji nestaje čitav jedan grad.

„U svetlosti Hristovog Vaskrsenja, svako začeće, rođenje i svako ljudsko biće jesu dar Božji koji ima večni smisao i rađa se za večnost“, poručuje patrijarh Irinej u uskršnjoj poslanici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari