Sindikat "Nezavisnost" traži produženi odmor i za 20 odsto veći minimalac 1Foto: Beta/AP/David Zalubowski

Ukoliko Vlada, odnosno Ministarstvo za rad prihvati zahtev menadžmenta kompanije Fijat Krajsler automobili (FCA) da zaposleni u kragujevačkoj fabrici na plaćenim odustvima, pored zakonom dozvoljenih 45, do kraja godine budu još dodatnih 87 radnih dana (nešto više od četiri meseca), šumadijski trudbenici bi na prinudne odmore mogli da budu upućeni već 17 juna.

Do tada bi trebalo da bude “potrošeno” još sedam radnih dana, koliko je, prema tvrdnji menadžmenta, ostalo od onih zakonom dozvoljenih 45 dana plaćenog odsustva tokom jedne kalendarske godine, koji se radnicima plaćaju sa 65 odsto od prosečne plate u prethodnih dvanaest meseci.

Procedura za odobravanje zahteva menadžmemnta FCA Srbija u fazi je da se o njoj izjašnjavaju reprezentativni sindikati – Samostalni sindikata metalaca i UGS “Nezavisnost, čija mišljenja u ovom slučaju nisu obavezujuća, već savetodavna, dok konačnu reč daju Vlada i Ministarstvo za rad, zapošljavanje I socijalna pitanja. Premijerka Ana Brnabić je sa delegacijom Fijatovog Samostalnog sindikata o ovome razgovarala prošle nedelje, i nije konkretno odgovorila na sindikalni zahtev da se kragujevačkim “autopmobildžijama” obezbedi finansijska pomoć države u vreme dok su na najavljenim prinudnim odmorima.

-Ovo će, u svakom slučaju, biti nešto teža godina, jer je godina u kojoj i Fijat ima svoju transformaciju i spajanje sa Renoom, zbog čega su traženi ti dodatni dani i gledaćemo kako možemo da izadjemo radnicima u susret da bi u najmanjoj meri bili pogodjeni tim previranjima i transformacijom fabrike, ali budućnost ni na koji način nije ugrožena, rekla je Brnabić nakon sastanka sa predstavnicima Fijatovog Samostalnog sindikata, dodajući da je Vlada u “stalnoj kominikaciji sa Sindikatom”, te da “posreduje izmedju Sindikata i poslovodstva”.

Samostalni sindikat koji je najpre pokušavao da od javnosti prikrije zahtev menadžmenta FCA Sbija za dodatnim plaćenim odustvima u kragujevačkoj fabrici, posle sasgtanka u Vladi Srbije, više se nije oglašavao, tako da konačan stav te sindikalne organizacije o predstojećim prinudnim odmorima Fijatovih radnika, nije poznat, Ne zna se ni da li ta sindikalna organizacija, osim traženja finansijske pomoći od države, ima još koji predlog za bezbolnije prevazilaženje nezavidne materijalne situacije u kojoj će se tokom predstojećih meseci naći Fijatovi radnici u Kragujevcu.

S druge strane, fabrički ogranak UGS “Nezavisnost” danas je, posredstvom sindikalne centrale Vladi Srbije opredložio najpre da se radnicima u kragujevačkom Fijatu, koji su lane imali 15 dana u potpunosti plaćenog dopunskog godišnjeg odmora, i ove godine, takodje zbog uskladjivanja proizvodnje sa zahtevima tržišta, omogući 15 do 20 dana dodatnog godišnje odmora. Sindikat “Nezavisnost” preporučuje Vladi da saglasnost na zahtev FCA Srbija o dodatnim plaćenim odustvima odobri tek nakon što menadžment kragujevačke kompanije omogući radnicima da i ove godine imaju dopusnki godišnji odmor, koji bi im bio plaćen u punom iznosu prosečne plate za prethodnih dvanaest meseci.

-Naša kompanija dobija podsticaje od države koji su u nekim godinama I za 50 odsto bili veći od ukupnog iznosa za jednogodišnje plate radnicima. Fijat se, ,kao i sve druge inostrane kompanije koje dobijaju subvencije od države, obavezao da će, ukoliko posluje pozitivno, da isplaćuje za 20 odsto veće zarade od minimalne plate u Srbiji. Kako Fijat u Kragujevcu i dalje posluje pozitivno, onda postoji uslov da se radnicima, dok su na plaćenim odustvima isplaćuju za 20 posto veće zarade od one minimalne, i koje bi, u tom slučaju, u bruto iznosu vredele 46.297 dinara, što je za dve hiljade dinara više od sadašnje prosečne plate u fabrici za puno radno vreme, navodi se, izmedju ostalog, u stavu UGS “Nezavisnost” u kragujevačkom Fijatu.

U toj sindikalnoj asocijaciji tvrde i da se u FCA Srbija za plate izdvaja manje od dva odsto od ukupnih troškova, te da značajnije uštede ne bi mogle da se ostvare i ako radnici ne bi bili plaćeni zan svoj rad, a kamoli smanjenjem zarada za 30 do 40 odsto.Istovremeno, upozoravaju u “Nezavisnosti”, veliki broj zaposlenih, posebno viskoobrazovnih, odlazi iz Fijata, pa bi u menadžmentu, umesto o smanjenju, mogli da razmisle o povećanju plata. Stav tog sindikata je da radnici Fijata mogu da se šalju na plaćena odustva, ali samo ako nema druge alternative, i pod uslovom da im se zarade ne umanjuju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari