Nema nikakve zvanične potvrde da se sprema privatizacija rudnika Trepča, kaže za Danas Slobodan Petrović, zamenik premijera Kosova. Međutim, Goran Bogdanović, ministar za Kosovo i Metohiju tvrdi da Priština ubrzano radi na pokušaju prodaje tog rudnika.


Bogdanović kategorično tvrdi da Vlada Srbije raspolaže podacima da prvi zamenik premijera kosovske vlade, Bedžet Pacoli ubrzano radi na prodaji Trepče.

– Reč je o staroj priči koja traje već 10 godina. Priština na sve načine pokušava da što pre proda ne samo Trepču već čitav rudarski sektor na Kosovu i Metohiji. Razlozi su očiti. Uticaji ekonomske krize su jaki i Priština takvim potezima teži da dođe do neophodnih novčanih sredstava. Naravno, Srbija neće i ne može da dozvoli prodaju imovine u koju je decenijama ulagala. Kada to kažem, ne mislim samo na Trepču, već i na mnoga društvena i državna preduzeća koje je albanska strana u međuvremenu privatizovala. Mi ćemo insistirati da se ta tema uvrsti u sadržaj razgovora koji se između Beograda i Prištine vode u Briselu. Ukoliko nam ta inicijativa ne prođe, prava Srbije ćemo zaštiti obraćanjem Međunarodnom sudu pravde – ističe naš sagovornik.

On dodaje da Priština faktički nikako ne može da realizuje prodaju Trepče jer se rudnik nalazi na teritoriji Kosova i Metohije koju kontroliše srpsko življe. U tom preduzeću radi 3.000 ljudi i „nikako ne možemo da dozvolimo da njihova egzistencija bude ugrožena“ naglašava Bogdanović.

– Do mene nisu došle nikakve zvanične informacije da vlada Kosova pregovara o prodaji Trepče. Sve što znam o tome je ono što sam pročitao. Reč je o medijskim spekulacijama koje nisu tačne – naglašava Slobodan Petrović, povodom informacija da njegov kolega iz kosovske vlade, Pacoli, namerava da rudnik Trepču proda britanskom princu od Kenta.

Petrović, koji je ujedno i član upravnog odbora Agencije za privatizaciju Kosova tvrdi da ta institucija trenutno ne sprovodi bilo kakve planove vezano za prodaju Trepče.

– Privatizacija tog rudnika je proces koji iziskuje dosta vremena i nerealno je govoriti da bi se mogao sprovesti u ovom trenutku. Zaista ništa preciznije i više ne mogu da kažem o toj temi jer mi nisu dostupne bilo kakve zvanične informacije – objašnjava naš sagovornik.

Podsećanja radi, pre nekoliko dana su se pojavile informacije u nekim srpskim medijima da Pacoli nudi ekskluzivna prava princu od Kenta Majklu, kako bi on registrovao Trepču u Britaniji i akcije kompanije izneo na Londonsku berzu. Spekuliše se i da je britanska strana zainteresovana za posao i da su saradnici princa ne samo obilazili rudnik, nego su i vladi u Prištini već predstavili plan jačanja Trepče nakon njene privatizacije.

Udeli

Najveći procenat vlasništva nad rudnikom Trepča ima Fond za razvoj Srbije, 66 odsto. U društvenom vlasništvu je 27 odsto, 2,5 odsto je u vlasništvu Jugobanke a isti procenat imaju još i Progres i Beogradska banka, dok EPS ima dva odsto kapitala. Zbog višegodišnje blokade računa, Trepča je trebalo da „padne“ pod udar odredbi o automatskom stečaju, ali je u poslednjem trenutku odlučeno da ide u restrukturiranje. Prema podacima sa APR-a, ona danas upošljava oko 2.900 radnika a prošle godine zabeležena je i simbolična dobit 103.000 dinara.

Rude

Na Kosovu postoje nalazišta sedam ruda. Reč je o olovu, cinku, srebru, niklu, manganu, molibdenu i boru. Prema nekim procenama rezerve olova i cinka iznose oko 46 miliona tona, a rudnici se nalazi u Košnici, Starom Trgu i Ajvaliji. Nikla ima na nalazištima u Starom Cikatovcu, Glavici i Golešu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari