Gaćeša: Traže da se odreknemo Slobodana Miloševića 1

Socijaldemokratska partija Srbije Rasima LJajića ovih dana, uz podršku više od 130 partija iz devedeset zemalja, primljena je u Socijalističku internacionalu, najveću svetsku organizaciju radničkih, socijalističkih, socijaldemokratskih i drugih partija građanske levice.

Ono što je SDPS uspelo za relativno kratak period Socijalističkoj partiji Srbije ne polazi za rukom već poslednjih deset godina. Kao uslov socijalistima SI postavlja odricanje od bivšeg predsednika SPS, Slobodana Miloševića.

„Problem sa našim članstvom u SI je to što oni traže da se odreknemo nekadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića. Pitanje je ko ima pravo da se na bilo koga baca kamenjem. Mi nismo spremni da to uradimo i da pristanemo na tu ucenu i da o istoriji sada dajemo svoj sud. Socijalistička internacionala koja je poprilično privatizovana jednog dana će shvatiti da to nije dobro ni za njih. Na drugoj strani socijalisti na nedeljnom nivou sarađuju sa partijama grupe progresivaca u Evropskom parlamentu i nadamo se da će se ta saradnja produbljivati“, kaže za Danas Nataša Gaćeša, predsednica za međunarodnu saradnju i međunarodne odnose u SPS, uz napomenu da njena stranka čestita LJajiću na prijemu u SI.

U održavanju stanja „mirovanja“ SPS su umnogome i drugi pomogli. Najpre socijaldemokratske stranke iz regiona. Svojevremeno je zvaničnu regionalnu inicijativu protiv prijema SPS pokrenuo lider SDP BiH Zlatko Lagumdžija koji je pozvao predsednike SI i evropskih socijalista i sve „sestrinske“ partije da zajednički zaustave pokušaj rehabilitacije Miloševićevog SPS. Potom je, kako su tvrdili socijalisti, njihov prijem u SI zaustavio i sam Boris Tadić koji, navodno, nije „mogao da im oprosti što su omogućili naprednjacima da uđu u vlast i izigrali dogovore sa demokratama“. Inače, Demokratska stranka u SI primljena je 2008. kada je na čelu DS bio Boris Tadić.

„Prijem SDPS U SI predstavlja jasnu potvrdu i priznanje za našu partiju da na pravi način zastupa socijaldemokratske ideje i principe. Naš prijem su pratile jednoglasne odluke predsedništva, etičkog komiteta i na kraju plenuma SI. Za nas kao partiju je najznačajnije što će se naš glas čuti na međunarodnim forumima, ali i što ćemo za naše delovanje i implementaciju naših ideja u Srbiji imati punu podršku najveće organizacije na svetu. Prijem u SI smo shvatili, ne samo kao priznanje za dosadašnji rad već kao podsticaj za dalji I efikasniji rad i realizaciju pune integracije Srbije u EU“, kaže za Danas Vladimir Marinković, član predsedništva SDPS i dodaje da je sama procedura prijema u SI trajala 18 meseci.

On napominje da je za SDPS bila ključna podrška predsednika Internacionale, Jorgosa Papandreu-a i generalnog sekretara Louis Ayale koji su sve vreme podržavali aktivnosti SDPS. Oni poštuju Rasima LJajića, koji je svoju političku karijeru posvetio stvaranju ambijenta jednakosti, solidarnosti, socijalne pravde i dostojanstvenog rada u Srbiji.

Za mesto u, trenutno, verovatno najmoćnijoj međunarodnoj stranačkoj organizaciji, izborili su se naprednjaci. SNS je pridružena članica Evropske narodne partije (EPP), koja okuplja vladajuće stranke nekih od najmoćnijih evropskih zemalja. A član EPP je i Savez vojvođanskih Mađara, dok je LDP u Partiji evropskih liberala, demokrata i reformista. Tadićeva SDS je članica Progresivne alijanse, a Tadić je jedan od osnivača te organizacije. Prijem SDS u Partiju evropskih socijalista, kako navodi Konstantin Samofalov, portparol SDS, blokirao je svojevremeno Bojan Pajtić, tadašnji predsednik DS. „Takva Pajtićeva odluka ničim se ne može objasniti, pogotovu jer se tako otvaraju vrata Dačiću i SPS“, kaže Samofalov.

Sve ostale domaće partije su ili u predvorju međunarodnih partija, ili tek nameravaju da pokrenu postupak za prijem u neku od organizacija.

Srbija je do pre par godina imala pet stranaka koje su ravnopravno učestvovale u međunarodnim partijskim organizacijama, ali je u međuvremenu G17 plus koji je bio član EPP nestao sa političke scene, a DSS je izbačena sa spiska članica EPP zbog antievropske politike, mada u ovoj stranci tvrde da su sami istupili iz EPP zbog stava ove organizacije oko stvaranja nezavisnog Kosova i Metohije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari