Kako su kolege sa Kosova podržale studentske blokade i proteste? 1Foto: Kossev

Studenti širom Srbije protestuju više od dva meseca, a podrška borbi za ospunjenje njihovih zahteva dolazi sa svih strana. Studenti sa Prištinskog Univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, ali i profesori, do sada su u nekoliko navrata podržali kolege iz unutrašnjosti, ali naglasili i specifičnost njihove pozicije.

Javnost u Srbiji zaokupljena je studentskim blokadama i protestima koji se održavaju širom zemlje na svakodnevnom nivou.

Studenti i dalje traže ispunjenje svoja četiri zahteva, a uprkos pozivu predsednika Srbije Aleksandra Vučića na razgovor, Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio je da razgovara sa njim.

Studenti su do sada više puta ponovili da oko zahteva nema dijaloga, već da je samo potrebno odgovoriti njihovim ispunjavanjem.

Osim profesora iz unutrašnjosti Srbije, već u decembru prošle godine, određeni broj profesora sa Prištinskog Univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici podržao je studentske proteste peticijom.

Iako su prorežimski tabloidi u Srbiji objavili da je nekoliko potpisa zloupotrebljeno, a među njima i potpis profesora Fakulteta tehničkih nauka u Kosovskoj Mitrovici, dr Svetomira Milojevića, on je to ubrzo demantovao i potvrdio podršku studentskim protestima.

Broj potpisnika je rastao, tako je sada preko 370 profesora Prištinskog Univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici podržalo studente, a 24. januara, za vreme generalnog štrajka u Srbiji, u Kosovskoj Mitrovici je održana i prva akcija petnaestominutne tišine u čast stradalima u tragediji u Novom Sadu.

Tu akciju organizovao je Mitrovčanin Srđan Đorđević ispred Filozofskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici.

Ipak Studentski parlament PU se istog dana saopštenjem ogradio od te akcije.

“Izostanak reakcije studenata iz centralne Srbije povodom upućene podrške od strane Aljbina Kurtija koji već godinama unazad ozbiljno ugrožava život, obrazovanje i rad srpske omladine i naroda na Kosovu i Metohiji, smatraćemo izostankom solidarnosti. Univerzitetu i fakultetima na prostoru srpske pokrajine Kosovo i Metohija preti potpuna paraliza, a mi mladi živimo u konstantnom strahu za svoju budućnost. Onaj koji je vas podržao, nas ovde ubija i proteruje.Konačno, apelujemo na studente koji sprovode blokade u centralnoj Srbiji, a koji se nisu susreli sa problemima koji su nama svakodnevica, da apeluju na dijalog, mir, čuvaju institucije i vladavinu prava. Naši životi i opstanak zavise od mira i stabilnosti Srbije”, navodi se u saopštenju parlamenta.

Tri dana kasnije, 27. januara studenti su sami organizovali skup „15 minuta tišine za 15 žrtava” u 11:52 časova, na kojem je prisustvovalo oko stotinu građana zajedno sa studentima.

Nakon te akcije, studenti nisu davali izjave za medije, rekavši da je to zajednička odluka, ali su za KoSSev rekli da se solidarišu sa kolegama koji su tada već dva meseca protestovali u centralnoj Srbiji zbog tragedije u Novom Sadu.

Iako na tom skupu nije bilo profesora, 3. februara, studenti su se još jednom okupili ispred Filozofskog fakulteta na petnaest minuta zajedno sa nekoliko profesora tog univerziteta.

Milena Jevtić, studentkinja Pravnog fakulteta, rekla je tom prilikom da su se okupili kako bi odali počast nevino stradalim žrtvama u Novom Sadu.

„Želimo i da ovim činom podržimo naše kolege u centralnoj Srbiji i na ovaj način pokažemo solidarnost sa njima i njihovim zahtevima“, rekla je Jevtić.

Redovna profesorka Filozofskog fakulteta PU, Valentina Pitulić poručila je tada da se priključila studentima „jer petnaestominutnom ćutnjom oni podržavaju ono što je zdravo, dobro, državotvorno“.

„Mi se svi nalazimo pod nekom nadstrešnicom. Ja bih poručila svima koji pokušavaju da zloupotrebe studente, da to ne rade, jer su oni čista i mlada bića koja su odlučila da dignu svoj glas protiv svega onoga što nije dostojno čoveka i života u državi Srbiji”, rekla je Pitulić i zamolila studente širom Srbije da pomenu studente iz Severne Mitrovice i da u njihov program uđe borba za odbranu Kosova u sastavu Republike Srbije.

Podsetimo, Rektorski kolegijum Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici i Akademija strukovnih studija kosovskometohijska još su decembra nakon prve akcije petnestominutne tišine saopštili da akademsku zajednicu ne treba politizovati, niti dopustiti bilo kakve političke pritiske, jer se time, smatraju oni, urušava autonomija visokog obrazovanja i dovodi do potencijalnog negiranja prava studenata na obrazovanje.

Ipak, oni su u saopštenju naveli da pružaju podršku predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, državnim organima i institucijama Republike Srbije u očuvanju akademskih sloboda, obezbeđivanju prava studenata i nastavnika, i uslova za normalan rad i funkcionisanje visokoškolskih institucija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari