
Pokret Kreni-Promeni Kragujevac najoštrije osuđuje pokretanje disciplinskog postupka protiv pripadnika policije iz Kragujevca zbog toga što je, van svog radnog vremena, učestvovao na građanskom protestu.
Po njihovim rečima ovakav čin predstavlja grubo kršenje osnovnih prava, uključujući:
pravo na slobodu izražavanja, pravo na mirno okupljanje i pravo svakog građanina da izrazi stav o društvenim pitanjima, bez obzira na svoje zanimanje.
– Ono što se trenutno dešava nije samo postupak protiv jednog čoveka – to je pokušaj zastrašivanja svih građana koji se usude da misle drugačije i da govore javno. Ako danas prećutimo ovaj napad, sutra će sloboda govora postati privilegija, a ne pravo, navdi se u regovanju Kreni-Promeni Kragujevac.
Kao pokret koji se zalaže za slobodu, istinu i javni interes, oni zahtevaju hitnu obustavu disciplinskog postupka i javnu odgovornost onih koji su naredili ovaj vid pritiska, kao i
zaštitu ustavnih prava svih zaposlenih u državnim službama da van posla učestvuju u javnom životu
– Pozivamo sve građane, organizacije i medije da dignu glas protiv ovog primera političke represije. Danas je to policajac – sutra može biti bilo ko od nas, zaključuju u svom obraćanju javnosti i medijima iz kragujevačkog Pokreta Kreni-Promeni.
Da podsetimo, kao što je Danas već pisao protiv policajaca Predraga Obradović iz Kragujevca podneta je disciplinska prijava jer je van dužnosti, u civilu, prisustvovao protestu zbora građana, kao i zbog toga što je u programu uživo dao izjavu za N1.
Ovaj protest se dogodio 2. juna u Kragujevcu, a Obradović je dva dana nakon toga dobio prijavu. Disciplinski postupak je podnet za težu povredu službene dužnosti, odnosno zbog „samoinicijativnog nastupanja u medijima koje bi izazvalo ili može izazvati štetne posledice po MUP”.
U izjavi koju je dao, Obradović ni po čemu nije dao do znanja javnosti da je policajac niti je spomenuo MUP već je govorio o problemima u Mesnoj zajednici Bubanj.
Policijska uprava Kragujevac se do sada nije zvanično oglašavala o ovom slučaju.
Pokretanje disciplinskog postupka potiv kolege iz Kragujevca osudio je juče i Policijski sindikat Sloga.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.