7 naivnih grešaka koje mogu da ugroze vaše bubrege 1Pregled bubrega, foto: LAURENT/MURIEL / BSIP / Profimedia

 

Ako vaši bubrezi ne rade pravilno, to može povećati rizik od srčanog udara ili moždanog udara, piše The Healthy.

Ovo su neke od grešaka koje možete da napravite, a koje mogu da dovedu do problema sa bubrezima:

Konzumiranje prerađene hrane

Većina prerađene hrane sadrži velike količine natrijuma, što nije dobro za srce, ali može dovesti i do problema sa bubrezima. Kada unosite previše soli, vaš organizam mora da izbaci višak natrijuma kroz urin, a sa njim izbacuje i kalcijum. Previše kalcijuma u urinu povećava rizik od stvaranja bubrežnih kamenaca.

Visok krvni pritisak

Visok krvni pritisak može oštetiti krvne sudove koji vode do bubrega, što može dovesti do oštećenja samih bubrega. Potrebno je kontrolisati krvni pritisak kako bi se sprečile ove komplikacije.

Pušenje

Pušenje može oštetiti krvne sudove i povećati rizik od visokog krvnog pritiska, što može dovesti do oštećenja bubrega.

Nedovoljan unos vode

Iako nije potrebno piti osam čaša vode dnevno, nedovoljan unos vode može dovesti do dehidratacije i smanjenog protoka krvi u bubrezima.

Konzumiranje lekova protiv bolova

Lekovi protiv bolova, kao što su ibuprofen i aspirin, mogu smanjiti protok krvi u bubrezima i oštetiti ih. Potrebno je izbegavati prekomerno uzimanje ovih lekova.

Konzumiranje suplemenata

Prirodni suplementi nisu uvek bezbedni za bubrege. Aristolohična kiselina, koja se nalazi u nekim biljnim preparatima, može oštetiti bubrege. Pre uzimanja bilo kakvih suplemenata, potrebno je konsultovati se sa lekarom.

Gojaznost

Višak kilograma povećava rizik od dijabetesa tipa 2, što može dovesti do oštećenja bubrega. Osobe sa dijabetesom treba da redovno proveravaju funkciju bubrega.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari