Američki naučnici rade na hormonskoj injekciji za otrežnjenje 1Foto: Photoroyalty / Shutterstock

Američki naučnici istražuju da li bi „injekcija trezvenosti“ mogla da pomogne pacijentima koji su pili alkohol da se oporave od negativnih efekata mamurluka.

Istraživači sa Univerziteta u Teksasu ubrizgali su laboratorijskim miševima „prekomernu“ dozu etanola, što je ekvivalentno prekomernoj konzumaciji alkohola kod ljudi.

Zatim je, u okviru istraživanja, „alkoholizovanim” životinjama ubrizgan hormon FGF21 (faktor rasta fibroblasta 21), koji se nalazi u jetri.

Velike doze FGF21 značajno ubrzavaju proces otrežnjenja

Hemikalija je poslala signal mozgu da se zaštiti od štetnog dejstva alkohola.

Otkrili su da je miševima sa nižim prirodnim nivoima hormona potrebno više vremena da se oporave od ostalih.

Pokazalo se da visoke doze FGF21 „značajno ubrzavaju“ proces otrežnjenja stimulišući moždane ćelije povezane sa uzbuđenjem – čak i kada se nivoi etanola u njihovim telima nisu promenili.

Poznato je da FGF21 štiti od negativnih efekata alkohola tako što ga brže razlaže i stimuliše moždane ćelije.

Miševi su testirani na refleks ispravljanja i ravnotežu nakon izlaganja etanolu.

FGF21 bi se koristio u lečenju pacijenata koji stignu u bolnicu zbog akutnog trovanja alkoholom

Vođa studije dr Stiven Klajv sa Univerziteta Teksas rekao je da se nada da će FGF21 biti koristan u lečenju pacijenata koji stignu u bolnicu sa akutnim trovanjem alkoholom.

„Povećana budnost pacijenta bi nam u ovakvim situacijama mnogo koristila, pre svega jer bismo izbegli potrebu za intubacijom, a treba imati na umu da se pacijenti u nesvesti mogu ugušiti u sopstvenoj povraćki, ali i da bismo ubrzali proces procene i lečenje drugih povreda koje se često dešavaju u isto vreme“, rekao je on.

„Otkrili smo da jetra nije samo uključena u razgradnju alkohola. Ona šalje hormonski signal mozgu da se zaštiti od štetnih efekata intoksikacije, uključujući gubitak svesti i koordinacije“, objasnio je on.

Rezultati studije objavljeni su u stručnom časopisu Cell Metabolism.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari