Bački Jarak (2): Stari duhovi iz uspomena 1

U nekim autobusima bile su Podunavske Švabe, domaćini i gosti u isti mah, i oni kojima je Bački Jarak prvi zavičaj, koji su godinama pokušavali da na mestu gde su neobeležene masovne grobnice stradalih u sabirnom logoru Jarek 1944. i pokopanih na nepočin-polju preko puta pravoslavnog groblja.

Ove godine su uspeli u svom naumu zahvaljujući razumevanju i odlučnosti, i znalačkoj diplomatiji, republičkih i pokrajinskih vlasti da na tom lokalitetu postave spomen-krst i osveštaju to groblje. Dolaze. Položiće cveće kod spomenika i po grobovima i ukrstiće govore mira. Dolaze i iz autobusa gledaju ostarele kuće, iznemogle. Kao da u njima osim novih živih stanara žive i stari duhovi iz uspomena. Bivši stanari su u njima protepali prve nemačke i srpske reči.

U malom lepo uređenom parku je spomenik Gavrilu Principu (1894-1918), srpskom rodoljubu i pesniku. Bronzano poprsje. NJegova fotografija i portreti drugih znamenitih ljudi koji su obeležili varljivu istoriju ovog regiona, među kojima su veliki srpski pisci Petar Kočić i Branko Ćopić, pokrivaju zid mesnog restorana u kojem su često viđeni domaćini i gosti. U razgovorima mešaju prošlost i sadašnjost, nalaze im zajednički imenitelj, kao prijatelji.

Nisam video Nadeždu Radović jer ju je bolest sprečila, ali sreo sam Hansa Suprica i Štefana Barta koji su kao deca bili zatočeni u sabirnom lageru i preživeli tu muku i logorska zlostavljanja, i preplašeni gledali kako ulicama sela-logora prolaze ukleta kola za mrtve. Malo smo razgovarali, bilo je mnogo tišine. Prisetio sam se slika i grafika Vrščanina Roberta Hamerštila (1933), austrijskog umetnika, koji je kao jedanaestogodišnjak sa majkom i bratom bio interniran u nekoliko vojvođanskih logora za Podunavske Švabe odakle vuče ožiljke naslikane na njegovim likovnim delima. On o lagerima ćuti, samo slika.

U Bačkom Jarku danas žive plemeniti, čestiti ljudi. To su dokazali postavljanjem spomen-krst na novom-starom groblju, kod pravoslavnog. A gde je u Vršcu spomen-krst na Šinteraju? U knjigama napisanim već jeste. A na nepočin-polju? Kada?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari