Ulaz u turistički, ili jezerski deo Palića obeležen je ljupkom, vizuelno upečatljivom građevinom koja je upravo zbog tog svog specifičnog izgleda postala njegov neoficijelni zaštitni znak, simbol koji se najčešće sreće na razglednicama ovog panonskog jezera. Zgrada Vodotornja nastala je pre gotovo sto godina – tačnije, pre 97 godina, sa idejom da bude vidikovac sa kojeg se može sagledati cela pučina jezera. Izgrađena je u stilu secesije, u to vreme omiljenog arhitektonskog izraza subotičkih graditelja, ali je za razliku od drugih secesijskih zgrada u gradu i oko jezera, ukrašenih najčešće keramikom i višebojnim staklenim ukrasima, Vodotoranj dekorisan rezbarenim drvetom živih boja. Vremenski i stilski, Vodotoranj je u stvari sabrat ostalih jezerskih zgrada, poput Velike terase, i Muškog i Ženskog štranda, koji svi skupa pripadaju podstilu tvz. secesije mladih.

Vodotoranj je sve do sada imao više estetsku nego utilitarnu namenu, ako se izuzme funkcija tramvajske čekaonice, za šta je jedno vreme služila njegova ovalna prostorija pri dnu u vreme kada je do Palića stigao električni tramvaj. To je bez sumnje za svakodnevni život Palićana bilo od naročite važnosti u danima kiše, snega i vetrova, kojih ne nedostaje u vojvođanskoj ravnici. Postojale su i ideje da se od ovog neobičnog i inspirativnog zdanja napravi turistički atraktivan prostor, i u njemu smesti restoran, ali one nikad nisu realizovane. Jedan od razloga je njegova zaista nesvakidašnja konstrukcija – poput svakog tornja, prostor u njemu je tako uzan da bi se bilo kakva aktivnost unutar mogla odvijati jedino vertikalno.

Sa svojih stotinak leta, Vodotoranj je ipak izgubio na atraktivnosti i prvobitnom secesijskom sjaju, te je pre nekoliko godina morala biti urađena rekonstrukcija. Poduhvat je obeležen na originalan način – u rekonstruisanom i ulepšanom tornju tadašnji gradonačelnik Subotice Geza Kučera priredio je čajanku za sve građane Palića i Subotice. Sa obnovljenim i preobojenim fasadama, Vodotoranj je ponovo zablistao prepoznatljivim secesijskim sjajem.

Direktor jezerskog kompleksa Palić Dragan Miljković je simbolički značaj Vodotornja za Palićko jezero uporedio sa ulogom Brandenburške kapije u Berlinu ili pariske Trijumfalne kapije, budući da se prolaskom kroz njega zvanično stupa na teritoriju jezerskog kompleksa – kada prođete kroz njegove svodove, vi ste već zakoračili u Veliki stoletni park, i pravom stazom kroz drvorede stižete do druge istorijske građevine, Velike terase, sa takođe zasvođenim prolazom koji vas vodi do same obale. No, iako poređenje sa berlinskim i pariskim slavnim zdanjima može biti laskavo za Vodotoranj, i naravno Palićane, mnogi građani i dalje smatraju da bi se moglo razmišljati o nekom zanimljivom sadržaju unutar tornja, te nije nemoguće da i turisti dobiju priliku da popiju čaj na jezerskoj kuli stražari kraj Palićkog jezera. Doduše, ne možda sa gradonačelnikom, ali svakako u jednom vrlo atraktivnom ambijentu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari