
Nemačka krije brojne prirodne lepote, koje je šteta zaobići prilikom posete ovoj zemlji. No, ovakve šetnje u prirodi nisu uvek bezbedne, a razlog se krije u gusenicama, poput hrastovog moljca, koje mogu da predstavljaju ozbiljnu pretnju. Zato je crna vrećica česta pojava u nemačkim šumama, a čemu tačno služi i zašto ne treba da joj se približavate ako je uočite otkrijte u nastavku.
Naime, dlačice pomenutih gusenica sadrže toksični protein taumetopoein, koji može izazvati jak svrab, upale i alergijske reakcije jer lako prodiru u kožu i sluzokožu. Problem je što prosečna osoba ne može lako da prepozna zaraženo drvo – ali postoji jasan znak upozorenja, piše Fenix magazin.
Crna vrećica na stablu
Kao što ime govori, ove gusenice napadaju isključivo hrastove – lako prepoznatljive po talasastom lišću. Tokom maja i juna treba biti posebno oprezan u blizini ovih stabala. Otrovne dlačice se šire kroz vazduh i mogu se zalepiti za kožu ili ući u oči, nos i usta.
Ako primetite crni plastični prsten i kesu omotane oko drveta, to je gotovo siguran znak prisustva ovih opasnih gusenica. Reč je o takozvanim EPS zamkama i najbolje je odmah napustiti područje.
Kako funkcioniše crna vrećica?
Zamka funkcioniše bez upotrebe otrova – gusenice se tokom svog prirodnog kretanja (tzv. povorke) spuštaju niz stablo u potrazi za tamnim zaklonom i padaju u plastičnu vrećicu, a dodatno ih privlače feromoni.
Ulaze kroz posebnu cev, a svi prostori u blizini drveta su zapečaćeni. Unutrašnjost vrećice je klizava, tako da gusenice ne mogu da se povuku. Dno vrećice je dodatno opterećeno peskom kako bi se sprečilo ljuljanje i raspršivanje dlačica. Gusenice umiru unutar vreće zbog toplote i nedostatka vazduha.
U jako zagađenim područjima ove zamke su često praćene znakovima upozorenja, a u nekim slučajevima je pristup određenim područjima potpuno zabranjen.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.