Kada imate bol tokom polnog odnosa... 1

Bol u predelu ženskih polnih organa neposredno tokom ili nakon polnog odnosa naziva se dispareunija.

Ponavljana bolnost polnog odnosa može uzrokovati brojne mentalne i emocionalne tegobe, potpun prestanak polnih odnosa i poremetiti međusobnu relaciju među partnerima.

Dispareunija je vrlo čest disfunkcionalni poremećaj i sreće se kod više od polovine zrelih žena. Može se javiti kao privremeni ili kao trajni poremećaj, a uzroci su brojni.

Bol u predelu spoljnih polnih organa (vulve i predvorja vagine) obično je uzrokovan rigidnim himenom, fibroznim ožiljcima himenalnog prstena ili nakon epiziotomije posle porođaja. Vrlo česte su i alergijske reakcije na kozmetička sredstva za intimnu negu i uloške.

Seksualno transmisivne infekcije – infektivni vulvovaginitisi – Trihominas, Candida i razne bakterijske vaginalne upale su takođe veoma čest uzrok ove neprijatne simptomatologije.

U peri i menopauzi najčešće bolne senzacije se javljaju zbog smanjenja vlažnosti, tj. suvoće vagine uzrokovane prestajanjem funkcije jajnika i lučenja estrogenih hormona.

Skraćena i stenozirana (sužena) vagina takođe je jedan od faktora, a i urinarne infekcije, zbog neposrednog dodira bešike i uretre takođe mogu dovesti do ovih neprijatnosti.

Duboka vaginalno-cervikalna dispareunija uzorkovana je uglavnom urođenim anomalijama vagine kao i refleksnim odgovorom kod upala jajnika (jedan od najčešćih početnih simptoma upale jajnika).

Najčešći uzroci bolnosti su psihogene prirode. Obično se radi o posledici seksualne faze odrastanja, vaspitnih zabluda, seksualnih trauma iz detinjstva i rane mladosti, ili narušene psihoemocionalne konekcije samih partnera.

Dijagnostika je veoma kompleksna. Zahteva multidisciplinarni pristup i ponekad je vrlo otežana. U slučaju mehaničkih faktora, uglavnom je terapija hirurškim putem ili primenom lubrikanata i lokalnih hormonskih preparata (estrogena). Sličan terapeutski postupak se preduzima i kod atrofičnih, menopauzalnih problema – lokalna primena gelova, hijaluronskih preparata, sve popularnije lasersko orošavanje vaginalnih zidova. Infekcije se tretiraju prema uzročniku, sistemskim i lokalnim preparatima antibiotika i antimikotika, kao i urogenitalnih probiotika. Lečenje je vrlo često dugotrajno i zahteva poverenje između lekara i pacijentkinje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari