maslinovo uljeFoto: Luis Carlos Jimenez del Rio / Panthermedia / Profimedia

Ako osetite miris voća, kikirikija ili čak rukole, to znači da je ulje kvalitetno. Loš znak je miris sirćeta, voska ili nedostatak mirisa, jer to znači da je ulje mešavina, piše N1 Zagreb.

U svetu se prodaje oko 70% lažnog maslinovog ulja, što znači da je pomešano sa drugim uljima. Čak su i u Hrvatskoj kompanije kažnjavane zbog prodaje treće klase ulja kao prvoklasnog, tačnije običnog maslinovog ulja pod imenom „ekstra devičansko“, piše Ordinacija.hr.

Prema propisima Ministarstva poljoprivrede, najkvalitetnije ekstra devičansko maslinovo ulje dobija se direktno iz ploda masline isključivo mehaničkim postupcima, i sadrži najviše 0,8 grama slobodnih masnih kiselina izraženih kao oleinska kiselina na 100 grama ulja.

Devičansko maslinovo ulje dobija se istim postupkom, ali sadrži najviše 2 grama slobodnih masnih kiselina izraženih kao oleinska kiselina na 100 grama ulja.

Lampante maslinovo ulje je devičansko maslinovo ulje sa neprihvatljivim senzorskim svojstvima, koje sadrži više od 2 grama slobodnih masnih kiselina izraženih kao oleinska kiselina na 100 grama ulja.

U drugoj kategoriji su rafinisano maslinovo ulje, mešano rafinisano i devičansko ulje, kao i ulje komine masline.

Kako prepoznati kvalitetno ulje?

Boja može biti varljiva jer se može veštački dodavati, ali ukus ne. Kvalitetno ulje teško može imati specifičan, intenzivan ukus kada je pomešano sa drugim uljima. Miris može podsećati na travu ili druge biljke.

Ulja kojima su dodata druga ulja ili supstance mogu sadržati sojino, suncokretovo, palmino ili kanolino ulje.

Kisela ulja neugodnog ukusa i mirisa su rezultat neadekvatnog skladištenja i izlaganja jakom svetlu, toploti ili vazduhu, objasnila je Aishwarya Iyer, direktorka kompanije Brightland, kalifornijskog proizvođača ekstra devičanskog maslinovog ulja.

Postoji jednostavan način da proverite kvalitet. Dovoljno je sipati ulje u čašu za žestoka pića, pokriti jednom rukom i drugom držati čašu da se ulje malo zagreje.

Nakon nekoliko minuta pomirišite ruku. Ako osetite miris voća, kikirikija ili čak rikole, to znači da je ulje kvalitetno i čisto. Loš znak je miris sirćeta, voska ili nedostatak mirisa, jer to znači da je ulje mešavina.

Kako čuvati maslinovo ulje?

Zato savetuje kako uvek treba kupovati ulje u tamnom staklenom pakovanju jer se tako čuvaju njegova svojstva.

Važno je proveriti i datum branja maslina, koji treba biti unutar 18-20 meseci od trenutka kada ste ulje kupili. Ali najbolji način je degustacija – ako ima plastični ukus, ukus maslaca ili nema ukusa – ulje je loše.

Način na koji čuvate maslinovo ulje je veoma važan za očuvanje njegove kvalitete, jer njegovi neprijatelji su svetlost, toplota i vazduh. Zato ga čuvajte u ostavi, na tamnom i suvom mestu, i dobro zatvorite bocu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari