Kako jačati imuni sistem i da li je to uopšte moguće? 1Foto: Shutterstock/Bogdan Sonjachnyj

Već godinama je u modi savetovati koje proizvode kupiti, šta jesti, koje suplemente dodati u ishranu kako bi se „ojačao imuni sistem”.

Često tokom sezone gripa i prehlade čujemo lekare kako savetuju „povećan unos vitamina C, voća i povrća“, a reklame nas bombarduju raznim proizvodima za koje se tvrdi da „jačaju imunitet“. Takođe se tvrdi da homeopatija, kiropraktika i alternativna medicina mogu ojačati imuni sistem.

Takođe, veoma je simptomatična i praksa korišćenja sintagme „jačanje imuniteta“, koju su verovatno prvi plasirali lekari. Naime, imunitet je zapravo pojam koji označava postojanje dovoljne količine antitela protiv uzročnika, a to možemo postići samo ako prebolimo bolest ili se vakcinišemo.

Dakle, šta zaista jača imuni sistem?

Prvo, treba da shvatimo da nam ne treba jak, već uravnotežen imuni sistem. Snažan imuni odgovor je, na primer, jaka inflamatorna reakcija ili autoimune bolesti u kojima telo prepoznaje sopstvene ćelije kao neprijatelje i uništava ih.

U zavisnosti od toga koje sopstvene ćelije i tkiva su oštećene imunološkim sistemom, razlikujemo različite autoimune bolesti, kao što su cistična fibroza, psorijaza, multipla skleroza, dijabetes tipa 1…

Možda je bolje preformulisati pitanje u „kako imati uravnotežen i funkcionalan imuni sistem“?

Ovo zaista nije kvantna fizika, a ipak je to jedna od stvari koje se u vezi sa njom najčešće pogrešno shvataju. Saveti da ujutru pijete limunov sok, jabukovo sirće, pravite smutije, pijete sok od celera, ne jedete meso, jedite samo sirovu hranu, jedite makrobiotički, koristite alge, superhranu, antioksidante, med na sto načina, razne preparate i suplemente – ovo su sve samo načini da se novac izvuče iz novčanika ljudi, a zapravo ne utiču na imuni sistem ili čak nisu kontraproduktivni, piše Quantum of Science.

Neke od ovih namirnica su ukusne i zdrave, a bilo bi dobro da popijete čašu sveže ceđenog soka od voća ili povrća umesto gaziranog pića, ali to zaista neće poboljšati naš imuni sistem.

Imuni sistem se ne može tek tako jačati i „podsticati“.

Imuni sistem sazreva tokom našeg detinjstva i mladosti, kada smo tinejdžeri, a ćelije imunog sistema sazrevaju i „programiraju“ se za svoje uloge u koštanoj srži i organu koji se zove timus, koji nestaje, atrofira kada odrastemo.

Funkcija našeg imunog sistema u velikoj meri zavisi od ovog procesa programiranja i sazrevanja. Ovaj proces je u velikoj meri određen genetskim faktorima, na koje ne možemo uticati.

Ako je naš imuni sistem u optimalnom stanju, ne možemo ga još više ojačati određenom ishranom ili vežbanjem. Ono što možemo da uradimo je da održavamo ovu optimalnu funkciju zdravim načinom života.

1. Zato treba da se stalno hranimo uravnoteženo, a ne 6 dana da jedemo nezdrave, pržene i prerađene stvari, a onda odjednom pokušamo da idemo na dijetu nekoliko dana da poništimo ono što smo radili svom telu u prethodnom periodu .

2. Treba da se više krećemo i vežbamo, a ne da budemo zalepljeni za stolicu, pa da se setimo kako treba da vežbamo. Svakodnevno vežbajte malo, ako ne možemo da se posvetimo sportu, svaki dan što više hodajte.

3. Moramo imati zdrav, optimalan san. Obično se kaže da bi trebalo optimalno spavati 8 sati. Ipak, za neke od nas je optimalno 9 sati, a za druge možda 7. San je period kada se telo regeneriše, a to svakako utiče i na sam imuni sistem.

4. Pušenje je nešto što šteti imunološkom sistemu, kao i smog. Dakle, nemojmo pušiti i trudimo se da što više vremena provedemo u prirodi.

5. Vakcinacija je najbolji spoljni faktor za jačanje imuniteta. Iako nema dokaza da različiti suplementi „jačaju” imuni sistem, postoji dovoljno referenci za vakcinaciju da različite vakcine „nauče” naš imuni sistem kako da se bori protiv nekih bakterija i virusa. Indirektna korist od vakcina je to što štite od sprečavanja bolesti, štitimo i od sekundarnih infekcija koje se oslanjaju na ove bolesti.

6. Pijte dovoljno vode. Međutim, zaboravite na savet o 3L vode dnevno, to jednostavno nije moguće i nepotrebno. Litar i po do dva litra je dobar potez.

Bonus savet ovog teksta je – kada vam neko kaže da nešto jača imuni sistem, a u isto vreme pokušava da vam nešto proda, razmislite o tome i sve odmerite jer je verovatno prevara ili bar nešto što samo ima funkciju pražnjenja vašeg novčanika.

Suplementi i imunitet

Međutim, to ne znači da su svi suplementi prevara – kalcijum u određenim oblicima, magnezijum, folna kiselina u trudnoći, drugi vitamini i minerali – ako se uzimaju zaista zbog nedostatka, a ne kao lek za nešto, kolagen, koenzim K10 , cink, vitamin I u određenim slučajevima (na primer, ljudi koji žive na severu, sa malo sunčanih dana) zaista nisu za odbacivanje.

Ovaj tekst se pre svega odnosio na uzimanje raznih preparata i supstanci koje su često preskupe, a reklamiraju se kao supstance „za jačanje imuniteta“ – zeolita, manuka meda, ulja iz jetre ajkule – koji ne može uticati na imuni sistem, ali može uticati na vaš novčanik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari