Kako muzika obnavlja mostove na podeljenom Balkanu 1Foto: Printscreen sa sajta Gardijana

Britanski „The Guardian“ objavio je tekst o Rock školi Mostar, kao organizaciji koja spaja učenike dve strane podeljenog grada.

Podsetivši kako je Mostar pretrpeo veliku štetu i žrtve tokom rata 1992-1995 ističu da je nakon rata postao jesto neugodnog suživota bosanskih Hrvata i Bošnjaka, a da je ova škola nastala kao deo pokreta muzičkih umetnika protiv podela i atmosfere koje su kreirali vladajuće nacionalističke elite.

„U vreme Jugoslavije muzika je nazivana kao ‘sedma republika’, veliki ujedinitelj u regiji sklonoj podeli. Danas u maloj učionici u Mostaru muzika još uvek spaja ljude. Kurikulum je rock’n’roll, učenici su s obe strane podeljenog grada, a profesori su zvezde“, piše The Guardian.

Orhan Maslo je osnovao Rock školu Mostar 2008. godine u saradnji s holandskom organizacijom „Muzičari bez granica“. Na prvom času bilo 16 učenika, a ove godine ih je 128 i više od 80 na listi čekanja. Uče da sviraju gitaru, bubnjeve, bas gitaru, klavijature i pevanje, ali i sviraju zajedno u bendovima.

„Ne možete doći u ratnu zonu s gitarom i zaustaviti rat, ali nakon rata ako postoje grupe koje mrze jedni druge, muzika može učiniti mnogo na obnavljanju. Biramo studente sličnih sposobnosti sa istočne i zapadne strane i formiramo bendove. Imaju 40 dana da nauče pre nego škola bude domaćin koncerta na kojem pokazuju bendove javnosti i pružaju prostor u kojem se porodice učenika mešaju“, rekao je Pamuk.

Koncerti privlače različite grupe ljudi, od roditelja s decom u krilu, do starijih koji snimaju svoje unuke.

„Ovde nije reč samo o muzici. To je mesto gde svako može doći i osećati se dobrodošlim. Verujte mi, nema mnogo ovakvih mesta na Balkanu“, kazao je 24-godišnji Semin Merzić koji je završio obuku.

The Guardian piše kako na bh. sceni dominira turbo-folk muzika koja je miks regionalne narodne muzike s elektronskom i popom. Navodi da je nastala u Srbiji 1990-ih godina te da su tekstovi puni nacionalizma, seksizma i predrasuda o ženama. Rock škola Mostar nudi upravo suprotno.

Naglašava kako su mnogi mladi učenici ove škole umorni od toga da budu definisani na osnovu njihovih predaka i događaja koji su se desili pre nego što su se rodili.
„Ne razmišljamo o etničkoj pozadini, Svi se družimo, sviramo i pijemo pivo. Rat je bio pre 25 godina“, rekao je Josip Palameta, 21-godišnji vokalista jazz benda Smooth Groove.

The Guardian podseća kako je muzika imala veliku ulogu tokom rata u BiH, te da je tokom 44-mesečne opsade Sarajeva pomagala građanima da ne klonu duhom. Nakon rata, muzičari su bili prvi koji su prelazili granice bivših država Jugoslavije i obnavljali vezu kulturološke komunikacije.

„Nismo imali struju, hranu, ništa, a snajper je pucao sve vreme. Bendovi su u to vreme pravili koncerte. Nismo imali karte jer nije bilo novca. Ljudi koji su dolazili na koncerte morali su trčati kroz ulice“, rekao je Samir Hodović, pevač grupe Velahavle.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari