Ko su najveći neprijatelji vaše sudopere i sifona? 1Foto: M. P. / Danas

To da ostatke hrane i nečistoće od povrća i voća, kao i sve organske ostatke ne treba bacati u sudoperu svako zna ali čak i najpažljivijama se desilo bar jednom da im se sudopera zapuši.

A onda nastaju problemi, koje samo vodoinstalater može da reši. Zato održavanje higijene u sudoperi ne treba olako shvatiti.

Kako bi sprečili začepljenje sudopere i oštećenje odvodnih cevi potrebno je koristiti mrežicu-rešetku kako prljavština ne bi odlazila u odvod, jer od toga koliko vodimo računa zavisi da li će doći do zagušenja.

Bar jednom nedeljno treba praznu sudoperu napuniti vrelom vodom i deterdžentom za sudove, pa onda skinuti čep sa odvoda i pustiti vodu da pod pritiskom otekne.

Ovaj postupak, kako objašnjavaju vodoinstalateri, treba ponoviti nekoliko puta. koristan je kao prevencija većih zagušenja.

Najveći neprijatelji sudopera i odvoda su mrvice, koje nabubre od vode i masnoće, Zato ne bacajte nikako mrvice u sudoperu, jer će napraviti problem.

Ukoliko je intezitet zagušenja toliki da je neophodna stručna pomoć, vodoinstalater će očistiti masnoću i prljavštinu sa zidova cevi uz pomoć ručne ili električne sajle, a kostiće i vakum gumu.

Vakum guma nije skupa, košta oko 350 dinara ali nestručno rukovanje njom, kada je sudopera zapušena, može da dovede do još većeg zagušenja.

Da bi otpušenje uz pomoć vakum gume bilo delotvorno, potrebno je sudoperu više puta puniti vrelom vodom sa deterdžemtom, potom kada se otvori odvod i voda poteče ednom rukom pritiskati vakum gumu a drugom držati zatvoren ventilacioni rezervni otvor na sudoperi.

Do problema, ipak, ne mora da dođe ukoliko se na sudoperu pazi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari