Koliko često trepćete: To može biti znak ovih zdravstvenih problema 1Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

 

Učestalost treptanja može otkriti ozbiljne zdravstvene probleme, kažu stručnjaci.

U proseku, većina odraslih trepće jednom u tri do pet sekundi, što pomaže da oči budu vlažne i čiste.

U nekim slučajevima, previše ili premalo treptanja može najaviti niz zdravstvenih problema, od alergija i imunoloških poremećaja do Parkinsonove bolesti.

Parkinsonova bolest

Nekoliko studija je otkrilo da brzina treptanja odražava količinu dopamina u mozgu. Što manje dopamina imamo, više se fiksiramo na jednu temu i ređe trepćemo.

Ljudi sa Parkinsonovom bolešću nemaju dovoljno hemijskog dopamina u mozgu jer su neke od nervnih ćelija koje ga čine prestale da rade.

Ovo može izazvati simptome kao što su sporije treptanje i drhtanje ruku. Postoji preko 40 simptoma, ali tri glavna su sporost pokreta i ukočenost mišića. Postoji nekoliko različitih tretmana, terapija i podrške koji pomažu u upravljanju ovim stanjem.

Moždani udar

Druga neurološka stanja osim Parkinsonove, kao što je moždani udar, mogu usporiti normalnu brzinu treptanja. To je zato što nervi očnih kapaka, nerv lica ili mišići očnih kapaka mogu ostati oštećeni.

Moždani udar je po život opasan moždani napad koji se javlja kada je dotok krvi u deo vašeg mozga prekinut – bez krvi ćelije u vašem mozgu mogu biti ubijene ili oštećene. Simptomi moždanog udara uključuju nejasan govor, utrnulost, slabost ili paralizu lica, ruke ili noge.

Povreda glave

Sporije treptanje je takođe povezano sa povredama glave kod sportista.

Alergije i infekcije

Alergije takođe mogu povećati učestalost treptanja. Polen, grinje, šminka su neki alergeni koji mogu izazvati alergijsku reakciju. Kada je izloženo, telo ponekad reaguje oslobađanjem histamina u očima.

Ovo uzrokuje da se krvni sudovi u oku rastežu i povećavaju. Ovo može učiniti da vaše oči budu crvene i svrbežne, izazivajući peckanje. Mogu biti vodene i otečene.

Tureteov sindrom

Često treptanje takođe može biti motorni tik povezan sa Tureteovim sindromom. U Velikoj Britaniji se smatra da ovo stanje pogađa oko jedan procenat stanovništva.

Motorički tikovi su iznenadni, nekontrolisani pokreti kao što je prekomerno ili stalno treptanje. Uzrok Turetovog sindroma je nepoznat, ali se smatra da je povezan sa problemima sa delom mozga koji se zove bazalni gangliji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari