Da li na trotoarima treba da budu kafanski stolovi? 1Foto: Radenko Topalović

Na adresu upravnika grada Beograda pre 110 godina stizale su žalbe građana koje su isticale pitanje – da li treba dopustiti da ispred kafana budu kafanski stolovi ili ne?

Mnogobrojni su razlozi protiv ovogo „običaja“, ističe autor teksta uz napomenu da će izneti samo dva najvažnija.

Kao prvi razlog navodi se da su trotoari samo za pešački saobraćaj i više ni za šta.

„Sem toga, naši su trotoari ipak mali i pri jačem saobraćaju imali smo prilike videti da publika mora nekad da silazi s trotoara i da ide kolskim putem. Ako se zauzme taj prostor još stolovima, onda, tako reći, i ne postoji trotoar.“

Podsećajući da je bilo opravdano i kada je trgovcima uvedena zabrana da trotoar zauzmu sanducima, u listu „Mali žurnal“ je naglašena i potreba da se ista stvar uradi i sa kafanskim stolovima.

Da li na trotoarima treba da budu kafanski stolovi? 2
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

„Drugo, imamo da posmatramo publiku koja sedi ispred kafana. Zna i policija, a i takođe i svi znamo, da ima besposličara, ne samo ispred manjih lokala, nego i čak ispred veći, koji se nameste i dočekuju ženski svet svojim bezobrazlucima. Ženski svet prolazeći svojim putem između kafanskih stolova, ide, kao kroz kakvu šibu, dočekan neučtivim dosetkama, bezobraznim dobacivanjima, tako da se je i iz tog razloga potrebno ukinuti svako pravo da se stolovi iznose na trotoar.“

Ko ima sestru, ženu, ćerku, mogao je da se uveri u pomenute navode samo razgovarajući sa njima, te da su im se događale neprijatnosti, „bez obzira da li je to bilo ispred lokala prvog reda ili nižeg“.

„Ovo pitanje treba rešiti kao što je rešeno u drugom kulturnom svetu. Mi iznosimo jedan primer. Kada se u Berlinu obratilo kafansko udruženje molbom da iznesu, ali ne na ovaj način kako je to kod nas, na trotoar stolove, onda je izneto ovo pitanje pre policijski prezidijum. Tada je prefekt policije – policajac prezident – Jagov doneo kratko rešenje ‘Die Strasse dient dem Verkehre’. Time je sve bilo svršeno i molba otišla u akta.“

Upućena molba stigla je na adresu Gojka Pavlovića, sa napomenom da on „kao kulturan čovek i koji je pokazao dovoljno volje da uvede red“ budi nadu da će se ovaj problem i rešiti.

„I kod nas je, s gledišta što trotari nisu toliko prostrani što imamo i jedan deo bezobrazne publike, potrebno da trotoari služe samo za ulični saobraćaj.“

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1912. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari