Kako su Bugari planirali da špijuniraju kralja Jugoslavije na godišnjicu Kumanovske bitke 1Foto: Radenko Topalović

Na današnji dan pre tačno jednog veka, delegacija iz Kraljevine Srbije (SHS) otišla je na put u Kumanovo, zatim u Skoplje, kako bi obeležila desetogodišnjicu Kumanovske bitke.

Članak iz toga perioda je počeo hvaljenjem naše vojske koja je, oslanjajući se na tekst od pre jednog veka, „na sve strane raznela pobedu srpskog oružja“. Pisali su o položaju vojske, početku bitke i slomu turske vojske.

Tabanovci, Staro i Mlado Nagoričane i crkva svetog Đurđa su krajevi koji do tada nisu bili poznati, ali su i mesta koju su obeležila dva krvava oktobarska dana.

Zatim beležnik tog vremena govori o bici koja se dogodila, ponovo veliča našu vojsku, da bi objasnio pripreme i program za dolazak delegacije iz Srbije.

Napisao je da se u Skoplju i Kumanovu renoviraju ulice, da su obrazovane državne delegacije koje će biti zadužene za doček kao i to da su raspoređene trupe koje će izvesti nekoliko momenata Kumanovske bitke.

Ne zaustavlja se novinar samo na tome. Iznosi on i program poslave, način putovanja. Kralj će doći poslednjeg dana, predstavnici Skupštine i Crkve, kao i Vlade biće tamo ranije.

Patrijarh godspodin Dimitrije kao i ministar vojni gospodin Vasić. Govoriće i predsednik Vlade Nikola Pašić kao i ministar Vera, a vence će položiti Beogradska i Skopska opština, Kraljevska Vlada i Narodna Skupština.

Kako su Bugari planirali da špijuniraju kralja Jugoslavije na godišnjicu Kumanovske bitke 2

Samo nekoliko dana pre toga, 20. oktobra jedan naš vojnik pobegao je iz zatvora i predao se bugarskom komitskom vojvodi Jovanu Brlu. Nekoliko dana kasnije, kako prenosi Vreme, uhvatile su ga naše patrole kojima je on priznao da ga je Brlo pustio kako bi špijunirao kralja na proslavi u Skoplju i Kumanovu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke SrbijeUniverzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari