Nevidljive supstance koje vrebaju u odvodima, a mogu biti opasne 1Foto: Pixabay / laterjay

Odvodi, odvodne i kanalizacione cevi uglavnom nisu baš prijatna mesta, barem iz ljudske perspektive. S druge strane, da ste gljivica, bili biste oduševljeni.

Jedan od razloga zašto su odvodi tako odbojni, baš kao i prljavi sunđeri i drugi slični pribor, upravo je to što su odlično stanište za neprijatne i štetne mikrobe.

U novoj studiji, naučnici sa Univerziteta u Redingu duboko su zaronili u mutni ekosistem ispitujući više od 250 odvoda toaleta na univerzitetskom kampusu. Uzorci su uzeti sterilnim pamučnim štapićima, a izvlačenjem DNK iz njih su detektovali mikrobe koji žive u odvodima.

Rezultati su otkrili pljesnivu džunglu raznih gljiva, nešto poput prašume u odvodu.

Iako se na takvom mestu očekivao bogat mikrobni život, naučnici su bili iznenađeni količinom gljivica. Oni su različiti, a opet veoma slični jedni drugima.

U odvodu je pronađeno 375 vrsta gljiva. Uprkos takvoj raznolikosti, gljivične zajednice su pokazale izuzetnu sličnost u naučnim profilima – vrste i brojnost nisu se mnogo razlikovali u uzorcima uzetim sa svih lokacija. Naučnici su istakli da ne mogu da objasne šta pokreće sličnost, ali pretpostavljaju da je to sličnost u korišćenju toaleta u toj zajednici. Naime, većina lavaboa se koristi za pranje ruku.

Studija je pokazala da lavaboi nisu samo dobro mesto za život mikroba, već su i leglo buđi i drugih gljivica, preko kojih se bolesti onda lakše prenose između ljudi, piše Science Alert.

Naučnici veruju da njihovo otkriće o opasnostima u odvodima može pomoći imunokompromitovanim osobama da smanje mogućnost infekcije.

Visok sadržaj vlage, brze promene temperature, visok pH u deterdžentima i akumulacija organske materije idealna su staništa za gljivice. Veoma su otporne, posebno zato što moraju da se naviknu na promene, poput tople i hladne vode.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari