Otkriven novi okean koji preti da u budućnosti prepolovi Afriku 1Uganda, fotografija: Keith Kasaija on Unsplash

Od raspada superkontineta Pangea koji je formirao svet, učili su nas da postoji sedam okeana. Međutim, naučnici veruju da se trenutno formira potpuno novi okean dok afrički kontinent polako počinje da se deli na pola. Istraživači su otkrili da su dve velike celine kopna unutar Afrike počele da se odvajaju i veruje se da će se u rascepu formirati čitav nov okean, piše indy100.com.

Afrika je drugi po veličini kontinent na svetu, s kopnenom masom većom od 30 miliona kilometara kvadratnih, a takođe je i drugi po broju stanovnika. Mnoge od 54 zemlje nemaju izlaz na more, no za neke bi to moglo da postane prošlost.

Geolozi veruju da bi zemlje poput Ugande i Zambije mogle da imaju vlastite obale ako dve kopnene mase nastave da se razdvajaju.

U recenziranom časopisu, Geophysical Research Letters, stručnjaci su potvrdili da rascep afričkog kontinenta stvara put za nastanak novog okeana. Naučnici su identifikovali tačnu lokaciju gde je kontinent prvi put počeo da se deli, vrlo duboko pod zemljom. Pukotina je prvi put počela da se pojavljuje 2005. godine u pustinjama Etiopije.

Pukotina je poznata kao Istočnoafrički rascep i duga je 35 milja. Početak je pozicioniran na mestu susreta tri tektonske ploče koje su se postupno udaljavale jedna od druge.

Kristofer Mur, dr sc. doktorant na Univerzitetu u Lidsu, izjavio je za NBC News: „Ovo je jedino mesto na Zemlji gde možete da proučavate kako kontinentalni rascep postaje okeanski rascep“.

Mu i drugi istraživači koristili su satelitski radar za praćenje vulkanske aktivnosti u istočnoj Africi, jer je ona povezana s tektonskim pomeranjem.

Uprkos mogućnosti praćenja kretanja, razdvajanje je vrlo postupan proces, a naučnici veruju da će biti potrebno još 5 do 10 miliona godina da se novi okean potpuno formira.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari