Evropski gradić sa najvećim talasima na svetu: Od mirnog ribarskog mesta postao surferska meka 1Nazaré Foto: EPA-EFE/CARLOS BARROSO

Kada je havajski surfer Garet Meknamara pre devet godina oborio svoj – i u to vreme – svetski rekord vozeći se na talasu od skoro 24 metra u Nazareu, portugalski grad se od mirnog ribarskog grada pretvorio u meku za surfovanje, poznatu po nekim od najvećih talasi u svetu.

Meknamara je svetsku prestonicu džinovskih talasa opisao kao „bizarno mesto gde nikad ne znaš šta da očekuješ“ – mesto gde surferi iz celog sveta dolaze da jašu ogromne talase čak i po cenu svog života.

Trenutni rekord drži Nemac Sebastijan Štajtner koji je pre dve godine savladao talas od 26,2 metra, takođe u Nazareu na Praia do Norte (severna plaža).

Tajna ogromnih talasa leži ispod površine. „Čudovišta prirode“ (kako ga zovu surferi) stvaraju Canhao da Nazare, ogroman podvodni kanjon sa dubinom od 200 m, piše Punkufer.hr

Evropski gradić sa najvećim talasima na svetu: Od mirnog ribarskog mesta postao surferska meka 2
Foto: EPA-EFE/CARLOS BARROSO

Kada talas udari u kanjon, on se deli na dva dela. Jedna polovina ide ka plićem delu obale, a kanjon drugu usmerava ka njenom zidu, gurajući ga u vazduh, stvarajući tako džinovske vodotornjeve. Kada se podignu, talasi nemaju kuda da idu osim da se spuste, razbijajući se o litice.

Svetska popularnost je u velikoj meri promenila prelepi grad u regionu Oeste na zapadnoj obali Portugala. Nazare se naglo budi, posebno tokom sezone velikih talasa koja traje od oktobra do marta.

Najbolje mesto za posmatranje talasa je svetionik Fort of Sao Miguel Arcanjo, iznad Praia de Norte, gde se okupljaju velike mase tokom međunarodnih takmičenja. Onima koji jure velike talase u Nazareu savetuje se da prate prognozu, kao i da ostanu dve do tri nedelje, a dostupne su i veb kamere za praćenje talasa.

U prošlosti su se stanovnici Nazarea prvenstveno bavili pecanjem i sušenjem ribe, a okean nije mario za njih. Sve do sredine 20. veka mnogi mornari i ribari su stradali od nemilosrdnih talasa.

Danas je ribe primetno manje, ali kraj živi od turizma, leti od posetilaca koji traže mesto za kupanje, a kada zahladi – onih koji traže džinovske talase.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari