Nara (2): Vekovi sačuvani u drvetu 1Foto: Branko Vasiljević

U hramu Kasuga se, do 1863. godine, kao i u svim šinto hramovima, poštovao običaj da se hram iz temelja obnavlja svakih dvadeset godina, bez obzira da li je oštećen ili nije.

Okolinu hrama okružuje nekoliko hiljada kamenih i bronzanih lanterni, koje pobožni vernici daruju hramu, da ga osvetle dva puta godišnje, u vreme festivala.

Mlađi vernici ostavljaju poruke u obliku srca, čini mi se, sa ljubavnim sadržajem.

Najveća budistička građevina Nari i ujedno najveća drvena građevina na svetu je Hol Velikog Bude, Daibucuden, u Todai hramu.

Gradio ga je car Šomu od 745. do 752. godine, kao prostor koji će čuvati najveći bronzani kip sedećeg Bude na svetu, visok petnaest metara, težak petsto tona, izliven uporedo sa gradnjom hrama.

Hol je posle požara današnji izgled dobio 1709. godine, ali smanjen na dve trećine originala. Do hola se dolazi kroz veliku drvenu kapiju Nandaimon, koju čuvaju dve statue strašnih Nio kraljeva, remek delo vajara iz dvanaestog veka.

Kip Bude prate dva pozlaćena kipa bodisatvi, kao i dva demona. Pored je i drveni kip vrača Binzuru iz osamnaestog veka; veruje se da dodir odgovarajućeg dela na kipu pomaže ozdravljenju.

Krov Hola Velikog Bude drže visoki drveni stubovi, od kojih jedan pri osnovi ima horizontalni otvor.

Legenda kaže da ko se kroz otvor provuče, dobija prosvetljenje na nebu. Više puta sam se koristio legendama, da bi mi nekako bili oprošteni grehovi – provlačio sam se ispod kivota svetog Stevana Dečanskog, ili obuhvatao rukama unazad čuveni gvozdeni stub iz četvrtog veka u NJu Delhiju. Nisam siguran da je delovalo.

Ali, ovu prečicu do nirvane nisam iskoristio.

Otvor je bio suviše uzak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari