Ribarska Banja (1): Banja s burnom istorijom 1Foto: Goran Cvetković

Nedeljno julsko jutro obećavalo je zanimljivo putešestvije na destinaciji, meni ali i ostalim turistima iz grupe nepoznate.

Većina od nas prvi put obilazi taj deo Srbije, iako su u grupi mnogi „turisti sa iskustvom“, na drugim destinacijama.

Krenuli smo u obilazak iskonske lepote jednog dela Srbije.

Za sve prisutne goste u manastiru, Sveti Roman u manastirskim odajama nakon službe upriličeno je posluženje. Na trpezi posne kiflice, služi se čašica rakije, kafa i čaj.

Nakon obilaska manastira u Đunisu, i smirujuće tišine koja ovde vlada, put nas dalje vodi ka Ribarskoj Banji.

Kroz prozor mini-busa dok posmatram šarenilo plodnih oranica Rasinskog okruga, koje ostaju iza nas razmišljam o tome, koliko smo svi, očarani mnogim metropolama i luksuznim letovalištima drugih država, ali ne znajući da je Srbija takođe zanimljiva turistička destinacija ali nepravedno zapostavljena u svojoj raskoši i lepoti.

Ribarska Banja nalazi se na izuzetnoj lokaciji, udaljena je tridesetak kilometara od Kruševca.

Razvoj banje započinje sa vladavinom dinastije Obrenovića, koja je doprinela razvoju banje.

Još u vreme turske vladavine u banji je sagrađen hamam, kao prvi objekat koji svedoči o tome da se za lekovita svojstva ove banje saznalo još u tom periodu.

Za vreme Srpsko-turskog rata 1876. porušeni su do tada sazidani objekti u banji.
Sa obnovom banje počinje se 1882. godine. Međutim nagli razvoj banje započinje 1904. godine i početkom vladavine kralja Petra Prvog Karađorđevića, koji je značajno doprineo razvoju ovog lečilišta.

U periodu između 1904. i 1911. godine sagrađeno je više objekata za smeštaj gostiju. Do 1914. godine izgrađeni su sve važnije zgrade i banjski objekti.

Kralj Petar Prvi Karađorđević je u ovoj banji avgusta 1913. godine potpisao Deklaraciju o povratku Kosova i Metohije Kraljevini Srbije.

Na samom ulazu u Ribarsku Banju nalaze se nekoliko prodavnica suvenira.

LJubazni prodavci imaju strpljenja da svakom neodlučnom kupcu ponude neki od suvenira.

U ovoj banji nalaze se objekti odnosno stacionari za oporavak ali i dva otvorena bazena, akva-park, velnes i spa centri namenjeni rekreacionom turizmu.

Dok je deo naše grupe otišao na bazen, nekolicina nas se odlučila za turističku šetnju, krenuli smo laganim koracima kroz banju.

Banja zauzima teritorijalno malu površinu, okružuju je hrastove i bukove šume.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari