Neka ne iznenadi ako još jedan dan u godini ubuduće osvane kao državni praznik. Ovde se vazda slavilo sve i svašta. Sada bi to mogao da bude dan kada je Evropa rekla Srbiji da ima mišljenje. Ono se očitava u preporuci da jednom, jednog dana, nekada…, postanemo kandidati za društvo kojem još ne pripadamo. Uz jedan uslov: normalizacija odnosa sa Prištinom. Tu su ovdašnji nadležni i želeli da čuju – jedan uslov. Sa željom da to čujemo i mi.


Ono što nije za masovne uši jeste deo izveštaja Evropske komisije u kome se navodi da Srbija nastavlja da podržava paralelne institucije lokalne vlasti na Kosovu i Metohiji, da je dijalog Beograda i Prištine prekinut na zahtev veće prestonice te da je retorika srpskog rukovodstva zapaljiva. Kritikuje se i predlog o podeli Kosova, zahteva se da Beograd prizna ingerencije EULEKS-a na celoj teritoriji pokrajine; izveštaj kaže i da se ovde nedovoljno snažno javno osuđuju netolerancija i govor mržnje, fizički napadi na manjinske grupe; da BIA ima preširoka ovlašćenja i da se meša u istrage koje je se ne tuču; i da je zaštita novinara jadna! I sve to – pod uslovom da ste dobro raspoloženi – valja shvatiti kao jedan uslov. Brlog je, međutim, prepun primera koji nas ne preporučuju Briselu. Svi stanu u jedan – javašluk.

Javašluk prvi: Vlasnik ste male porodične firme, u teškim vremenima poslujete na ivici opstanka, egzistencijalno ste zavisni od poslovanja kojeg gotovo da nema. Obavezni ste da državi izmirite sve prinadležnosti, da isplatite plate zaposlenima, doprinose i poreze i budete smerni pred službenicima Poreske uprave. Uz sve muke popunjavanje sedam uplatnih računa i uplatu obaveza koje ste čak i preplatili, Poreska uprava dva puta proknjiži vaše obaveze. Koje, naravno, niko osim vas ne konstatuje.

Ovi u Poreskoj primaju platu da duplo knjiže i da vas na šalteru šikaniraju. Na dospele duple obaveze (koje vam, naravno, niko ne predočava) podrazumeva se i kamata. Na ono što ste državi preplatili kamata se – ne podrazumeva. U sledećem koraku država zahteva da joj platite nepostojeći dug koji je proknjižila nečija neuka svastika zaposlena po starom modelu nepotizma. Plus kamatu. Kad nemoćni pred najezdom neznanja priučene svastike na šalteru vidite da je đavo odneo šalu pokušate da bar iz one preplate platite sumu za koju ste pokradeni, priučena kaže – ne može!

Javašluk drugi: Sud je vladiku Pahomija oslobodio optužbe za seksualno nasilje nad četvoricom dečaka. Vrhovni sud ustanovio je propuste u radu nižeg suda a onda se pojavilo Ministarstvo pravde. Ono je presudom Vrhovnog suda po zahtevu za zaštitu zakonitosti koje je podneo republički javni tužilac, odlučilo da, bez obzira na to što ne postoji zakonska i sudska obaveza, zaključi poravnanje i dečacima isplati po milion dinara odštete. U Ministarstvu kažu da za isplatu štete nije postojao zakonski okvir ali moralni jeste. Držeći se nekakvog morala, država je indirektno priznala da su dečaci zlostavljani a Pahomije nagrađen oslobađajućom presudom. I da će njegove seksualne nestašluke dečacima platiti poreski obveznici.

Javašluk jedan plus dva: Onaj nepostojeći dug s kamatom koji se knjiži maloj porodičnoj firmi završiće u budžetu za pedofilska iživljavanja manastirskog tipa. Formalna logika rekla bi da porodična firma mora da nakoti dovoljno para za nepostojeće dugove s kamatom kojima će država oprati grehe pod mantijama.

Kako god, Evropa ima mišljenje i čeka na nas. U nju ćemo, a kako drugačije, nego s jednim jedinim uslovom. Koji se, videli smo, multiplikuje gde god da se zagrebe. U Evropu možda i uđemo ali nema nama nje ovde dok nas država harači na pravdi boga u koji ni neke mantije ne veruju. I dok mantija i priučena svastika imaju uzročno-posledičnu vezu. A da u toj vezi svastika nije ni svetica ni monahinja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari