Ne tako davno veliki ruski opozicionar Gari Kasparov tvrdio je da je Vladimir Putin opasniji od Islamske države. Sebastijan Kurc, daleko relevantniji ministar spoljnih poslova Austrije, pretposlednjeg dana 2014. godine rekao je da je Islamska država opasnija, jer predstavlja neposrednu pretnju po bezbednost, gde „svaki pojedinac može biti bezbednosni rizik“.

Rusija je pak otkako se prošlog leta pojavio „fenomen“ Islamska država, pozivala svet, kao i Sjedinjene Države, „da se udruži pred opasnošću od međunarodnog terorizma i da se protiv njega bori dosledno, bez dvostrukih standarda“ (S. Lavrov).

Užasnuta zapadna javnost za masakr u pariskom listu Šarli ebdo, uglavnom, posredno ili neposredno, krivi Islamsku državu, koja je sada oličenje islamističkog terorizma. Zaista, bilo da je ta grupacija ili neka srodna odgovorna za napad, teško da se može osporiti ko bi bio motivisan da pobije ljude koji su se usudili da crtaju karikature proroka Muhameda. Istraga je već potvrdila da su napadači poznati policiji zbog veza s teroristima. Međutim, šokiranost „međunarodne zajednice“ zbog poslednjeg zločina može se objasniti jedino činjenicom da se on dogodio u Parizu, dakle, u srcu Evrope. Istog dana još gori masakr zbio se u Jemenu. Teroristički napadi su postali odavno deo svakodnevice, pa je Zapad na njih oguglao. Uzbuna se digne tek kada se zlo pojavi pred vratima, a onda su reakcije najgore moguće – širenje mržnje, paljenje džamija, žigosanje jedne veroispovesti. Tu je uloga svetskih medija ogromna. Hoće li sadašnje neprestano larmanje o napadu proizvesti samo gnev, kao što je besomučno ponavljanje vesti o istorijskom padu rublje zbog sankcija Rusiji trebalo da za posledicu ima zluradost, ili je to znak da će zapadni lideri adekvatno izmeniti svoje prioritete?

Nezanemarljiv broj regruta Islamske države je iz Zapadne Evrope. Poznato je da su baš neki od njih bili dželati zapadnih novinara. Te slike su obišle svet. To govori da sa Evropom nešto nije u redu, kako je prošle nedelje drugim povodom – time da EU nije osudila neonacistički marš u Evropi, u Kijevu – komentarisao predsednik Češke Miloš Zeman.

Pariz nudi priliku za otrežnjenje, ali i za istrajavanje na pogrešnom putu, onom o kojem govori vest iz Londona da bi se „borba protiv terorizma“ uskoro mogla uvrstiti u program vrtića. Neizbežna je i polemika o slobodi medija koja se nekad bezobalno shvata, pogotovo kad emocije prevladaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari