„Budimpeštanski sporazum“ oko prijema Kosova u UEFA „potpisalo“ je 28 evropskih zemalja, sva nagađanja koje su države u pitanju i da li su protiv principijelnog stava Srbije da je neophodno da evropska „kuća fudbala“ poštuje svoj Statut bili i naši susedi iz bivše zajedničke države, posle toga su bespredmetna.

P { margin-bottom: 0.21cm; }Bespredmetno ali i zabrinjavajuće naivno bilo je i očekivanje da se na Kongresu UEFA to neće desiti, da će srpska fudbalska diplomatija svojim vezama makar privremeno prikočiti takvu odluku. Jednostavno, odluka je već bila doneta, 28 glasova neophodne proste većine bilo je obezbeđeno, a pokušaj da se sve i pravno uljudi tako što će pre toga biti promenjen Statut za šta je bila neophodna dvotrećinska većina, bio je i zamišljen kao „pokušaj“. UEFA je bez obzira na to bila rešila da se sopstvenih pravila neće držati „kao pijan plota“, to je organizacija koja je odavno pokušala da fudbal u Evropi učini „eksteritorijalnim“ u odnosu na matične države, da priznaje samo „fudbalske zakone“ i da se „mešanje“ redovnih sudova u fudbalske stvari čak učini kažnjivim.

UEFA je, takođe, organizacija koja je duboko kompromitovana korupcionaškim aferama u koje su bili umešani i njeni najviši rukovodioci, korporacija sa ogromnim obrtom kapitala katkad sumnjivog porekla i tokova. Prilično sektaški zatvorena i preosetljiva kad se od nje zatraži „transparentnost“, kruta i osvetoljubiva kad je upitana za obrazloženje svojih odluka. UEFA, najkraće, nije mesto gde treba očekivati pravdu, pravo i poštenje.

S druge strane, jasno je i očekivano da delegacije fudbalskih saveza koje su u Budimpešti glasale nisu tamo otišle da saslušaju argumente „dve strane“, već su jasno instruisane šta i kako da rade. Da ne budemo licemerni: da li možete zamisliti da delegat našeg saveza glasa suprotno od zvanične politike svoje države, a svi koji su bili za prijem u UEFA najverovatnije dolaze iz država koje su već priznale Kosovo. Mesta čuđenju ni sa te strane nema, i pre Kongresa već se znalo da će već za nekoliko dana Kosovo postati i član FIFA, i čak kojoj će se kvalifikacionoj grupi za Mundijal u Rusiji priključiti na jesen. Grupi u kojoj su države koje su se izjasnile da neće zbog toga praviti probleme.

Konačno, pretnja iz Srbije da će UEFA biti tužena Sudu za sportsku arbitražu u Lozani, razumljiva je samo kao nešto izrečeno u afektu, zbog besa ili povređenosti. Praktično, ta tužba bi donela samo suvišne troškove i verovatno još jedan nepotreban šamar Srbiji, isti taj sud nedavno je izričito zahtevao od FIFA da u svoje članstvo primi Gibraltar koji takođe nije član UN.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari