Više tužilaštvo u Beogradu podnelo je nalog MUP-u Srbije da prikupi potrebna obaveštenja o eventualnim finansijskim malverzacijama najbližih saradnika episkopa raško-prizrenskog Artemija, nezvanično saznaje Danas.

Sinod je, dodaje naš sagovornik, podneo krivične prijave protiv dvojice saradnika vladike Artemija – Simeona Vilovskog i Predraga Subotičkog, ali nije mogao da potvrdi da li se u prijavi pominje visina iznosa za koju je Eparhija oštećena.

Iz više izvora u vrhu Srpske pravoslavne crkve Danasu je potvrđeno da protiv episkopa raško-prizrenskog Artemija (Radosavljevića) nije pokrenut kanonski proces i da odluku o tome treba da donese Sveti arhijerejski sabor, čije zasedanje počinje 25. aprila ustoličenjem novog poglavara SPC u Pećkoj patrijaršiji.

Izvori Danasa tvrde da među odlukama koje je Sinod doneo 11. februara, a dva dana kasnije uručio vladici Artemiju nema odluke o pokretanju kanonskog procesa.

Kao što je i saopšteno, episkop raško-prizrenski Artemije je privremeno, do zasedanja Sabora razrešen dužnosti i obaveza upravljanja Eparhijom raško-prizrenskom (ERP) „zbog dokazane nemoći“, jer je posredno odgovoran što nije kontrolisao lica kojima je poverio da vode poslove Eparhije, a koja se sumnjiče za problematične transakcije. Sinod je do Sabora, za privremenog administratora ERP imenovao episkopa bivšeg zahumsko-hercegovačkog Atanasija (Jevtića), koji je odmah stupio na dužnost sa punim pravima i ovlašćenjima eparhijskog arhijereja.

Na predstojećem Saboru, kako je Danasu objašnjeno, trebalo bi da se razmotre odluke „crkvene vlade“ u vezi sa uvođenjem „privremene prinudne uprave“ u ERP i prikupljeni dokazi, na osnovu čega će se doneti odluka o eventualnom pokretanju kanonskog postupka. U tom slučaju, pojedini stručnjaci za crkveno pravo pominju i mogućnost formiranja „saborskog suda“ sa najmanje 12 arhijereja.

U zvaničnim saopštenjima objavljenim na sajtu SPC i u izjavama pojedinih crkvenih zvaničnika poslednjih dana više puta je ponovljeno da je protiv vladike Artemija pokrenut proces utvrđivanja kanonske odgovornosti.

Kako naš list nezvanično saznaje, u manastiru Gračanica juče je bilo mirno. U crkvenim krugovima tvrdi se da su vladici Artemiju oduzeta kola i da će on ubuduće, uz saglasnost administratora, koristiti neko od eparhijskih vozila. Takođe se spekuliše i oko toga da li će mu biti dopušteno da u okviru svojih duhovničkih dužnosti obilazi manastire u ERP i ispoveda monaštvo tokom Vaskršnjeg posta ili će monasi dolaziti u Gračanicu. U eparhijskim izvorima tvrdi se da je vladika Artemije pozvao monaštvo da poštuju oduke Sinoda i vladike Atanasija, kao privremenog administratora.

Vladika Atanasije negirao je juče preko eparhijskog sajta, koji radi sa njegovim blagoslovom, natpise u medijima da u ERP služi liturgiju „po novom“ načinu, da je igumanija Gorioča smenjena, kao i komentare pojedinih stručnjaka za crkveno pravo koji osporavaju poslednje odluke Sinoda. U javnosti su, na raznim internet forumima i sajtovima, otvorene diskusije na temu kanonskog utemeljenja sinodskih odluka o ERP.

Grupa intelektualaca bliska SPC: Predrag R. Dragić Kijuk, Milorad Đurić, Vera Bojić, Ljubica Miletić, Angelina Marković, Tiodor Rosić, Duško M. Petrović i Vladimir Dimitrijević oglasila se saopštenjem u kojem se, između ostalog tvrdi da su „pritisci za smenu vladike Artemija i određivanje administratora zapravo isporučeni iz Brisela i Vašingtona“, a da je „neposredan povod za okončanje administrativne likvidacije vladike Artemija, usledio je odmah posle njegovog učešća na Saboru Srba u Kosovskoj Mitrovici.

Advokat Zoran Ateljević objašnjava za Danas da „niko ne uživa imunitet, sem onih koje zakon propisuje“, pa ni crkveni verodostojnici i članovi crkve. On ističe da, prema Ustavu i zakonu, svaki građanin Srbije koji izvrši krivično delo u zemlji ili u inostranstvu odgovara pred sudovima u Srbiji, gde se oni i procesuiraju.

– Ukoliko neki srpski državljanin izvrši krivično delo u inostranstvu, njemu se sudi u Srbiji, a Vrhovni kasacioni sud određuje u kojem će to sudu biti. Kada je reč o konkretnom slučaju, s obzirom na to da je Kosovo deo Srbije, saradnicima vladike Artemija biće suđeno u Srbiji – napominje Ateljević.

 

Vladika Atanasije: Vilovski mora na sud

Priština, Beograd – Vladika Atanasije izjavio je juče da je vladika Artemije godinama unazad bio „zaposednut“ igumanom Simeonom koji će morati na sud. „Dobri, radni, vredni i čestiti vladika Artemije je zaposednut nažalost od jednog čoveka, Simeona Vilovskog, koji je opak, posesivan, ne znam da li je zdrav, moralno sigurno i psihički sigurno nije. Simeon je oko sebe, sa svojom mafijom crpeo ugodnosti i bogatio se od sirotinjskog hleba. To je primećeno odavno“, rekao je vladika Atanasije novinarima u Prištini. On kaže da su vladiku Artemija za kriminal igumana Simeona opominjali još 2006, kada je bio u delegaciji koja je „to konstatovala i donela odluku da se Simeon Vilovski raščini i najuri, zajedno sa njegovom bandom zvanom ‘Rade Neimar’“. Vladika Atanasije objašnjava da su u zaštitu vladike Artemija stale „pojedine grupice nesavesnih ljudi“, a da je njegov cilj „da se ostvari red, kako bi se pomoglo narodu na KiM“. Tanjug

Zorić: Nema novih informacija

Tomo Zorić, portparol Republičkog javnog tužilaštva, kaže za Danas da nema nikakve informacije za medije u vezi sa krivičnom prijavom protiv saradnika vladike Artemija, kao i da će javnost obavestiti o svemu što se dalje bude dešavalo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari