Petorica srpskih državljana, koji su proveli 21 mesec u zatvoru u Libiji, stigli su juče ujutru u Srbiju. Optužbe da su se borili na strani bivšeg libijskog vođe, Moamera Gadafija, oslobođeni su Zoran Nikolić i Nedeljko Milanović iz Lazarevca, Milorad Đunić iz Loznice, Milić Martinović iz Aranđelovca i Vojislav Nićiforović iz Beograda. Oni su se juče sreli u sedištu BIA sa svojim porodicama i prijateljima uz muk i suze radosnice. Par minuta kasnije, posle čvrstih zagrljaja i poljubaca, javili su se osmesi na njihovim licima.

A sve je počelo u avgustu 2011. kada su njih petorica odlučili da odu u Libiju da rade na izgradnji puta. Oteti su 19. avgusta dok su putovali taksijem iz hotela „Radison blu“ u Tripoliju i od tad su boravili u libijskom zatvoru u gradu Zintanu, na oko 180 kilometara jugozapadno od Tripolija.

– Prvih godinu i po dana trajala je neizvesnost o našim sudbinama. Iako su nas posećivali ljudi iz naše ambasade i uprkos tome što smo se gotovo redovno čuli s našim porodicama, nismo bili sigurni šta će s nam biti. Istraga o našem slučaju je trajala godinu i po dana, a suđenje na kojem nismo želeli da imamo advokate, jer smo izjavili da verujemo pravosudnom sistemu Libije, tri meseca. Posle suđenja, koje se završilo 20. maja ove godine, pušteni smo kućama – priča Zoran Nikolić.

Njegov kolega Milić Martinović se u ime njih petorice zahvalio Libiji, srpskoj ambasadi, Vladi i predsedniku Srbije, BIA, gradu Zintanu što su im pomogli da se ova mučna epizoda u njihovim životima završi.

– Uslovi u zatvoru su bili korektni i niko nas nije tukao niti maltretirao za razliku od nekih drugih zatvora. Tamošnji ljudi su divni i to je divna zemlja, stekli smo puno prijatelja, ali nam je drago što smo se vratili. Znao sam da ćemo se vratiti, jer nismo krivi ni za šta, jedini naš prekršaj je što smo u zemlju ušli bez vize, a to nismo ni znali – kaže Martinović. Njegova majka Ljubinka, sa suzama u očima kaže da joj je bilo veoma teško zbog stalne neizvesnosti, ali da j verovala da će joj se vratiti.

Sva petorica naglašavaju zahvalnost ovoj vladi koja se zainteresovala za njih, jer su mislili da su zaboravljeni. Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić ovim povodom je rekao da je država samo radila svoj posao, da je bilo teško i da su se svi nadali da će posao biti pre završen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari