Dopis Žalbenog veća nije isto što i nalog Pretresnog veća za hapšenjem, te bez dodatnog pojašnjenja iz Tribunala nećemo hapsiti Vojislava Šešelja, izričit je u izjavi za Danas predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa tribunalom Rasim Ljajić.

U Haškom tribunalu, pak, naglašavaju za naš list da su sve odluke suda podjednako obavezujuće, te da vlasti u Srbiji ne mogu da biraju koju će poštovati, a koju ne. U Tribunalu, u toku jučerašnjeg dana, nisu imali informaciju da je u Srbiju poslat nalog Žalbenog veća za Šešeljevim hapšenjem.

– Nemamo nikakvu informaciju, već smo o tome obavešteni iz medija. Ako postoji, taj dokument nije naznačen kao javni. Međutim, ukoliko je on validan, u istoj meri je obavezujući kao i bilo koji dokument iz Tribunala. Za Srbiju, kao i za sve druge zemlje, saradnja sa Tribunalom je obavezujuća i ona mora da poštuje sve odluke suda i da sarađuje u svim aspektima, kao i do sada – ističe za Danas v.d. portparola Haškog tribunala Nenad Golčevski. U tom smislu, prema njegovim rečima, ne postoji razlika da li je neku odluku donelo Žalbeno ili Pretresno veće.

– Srbija mora da postupi po svim nalozima. Nijedna država ne može da bira koje naloge će poštovati, koje ne, pa tako ni Srbija. Svi su obavezujući, ukoliko se od neke države traži saradnja – naglašava Golčevski.

Sa druge strane, Rasim Ljajić kaže da 26. maj, koji je u dokumentu naznačen kao datum kada lider radikala treba da bude uhapšen i pritvoren, nije nikakav „dan D“, te da će Vlada Srbije u narednom periodu raspravljati o slučaju ali i tražiti dodatna pojašnjenja iz Haga, nakon čega će doneti odluku.

– U saradnji sa Tribunalom, uključujući i „slučaj Šešelj“, poštujemo pre svega domaće zakonodavstvo, međunarodne propise i vladavinu ljudskih prava. Tako će biti i ovog puta – naglašava Ljajić.

Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj juče nije bio uzbuđen zbog zahteva za njegovim hapšenjem, već se u stranačkim prostorijama pripremao za deveti otadžbinski kongres radikala.

– Baš me briga da li će da me hapse. Dobrovoljno ne idem u Hag, neću bežati a u slučaju hapšenja, pružiću pasivni otpor. Moraće da me nose do aerodroma – ističe Šešelj za Danas. Prema njegovim rečima, zahtev za hapšenjem poslalo je Žalbeno veće, jer Pretresno nije htelo. On smatra da ga Hag traži nazad, „zato što je radikalima skočio rejting i predstavljaju pretnju za vlast“.

U dopisu Žalbenog veća, koji je prekjuče stigao u Ministarstvo pravde, od Vlade Srbije se zahteva da uhapsi i isporuči Šešelja 26. maja ili čim bude izvodljivo posle tog datuma. U dokumentu se traži da lider radikala u službenoj pratnji bude prebačen iz Srbije i predat holandskim službenim licima na aerodromu u Holandiji, kao i da Srbija preuzme troškove u vezi sa Šešeljevim prevozom. Ponavlja se da Šešeljevo zdravstveno stanje ne može sprečiti sprovođenje naloga Žalbenog veća, jer „njegovo zdravlje ne bi uopšte moralo da bude narušeno povratkom u Hag“. U dokumentu se kao razlog za hapšenje navodi da se Šešelj ogrešio o nalog Pretresnog veća o privremenom puštanju na slobodu.

Međutim, pravni stručnjaci naglašavaju da u formalnom smislu, zahtev Žalbenog veća za hapšenjem nije isto što i nalog Pretresnog veća, te nema pravnu snagu po kojoj bi nadležni u Srbiji postupili.

Podsetimo, Žalbeno veće je još 30. marta naložilo Pretresnom veću da zatraži Šešeljevo hapšenje, odnosno da izda nalog za opozivanje odluke o privremenom oslobađanju i da naloži Šešelju da se vrati u pritvor. Pretresno veće to nije učinilo, na šta je najviše primedbi imao glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc. Prepiska između tužilaštva i Žalbenog, odnosno Pretresnog veća, pokazala je nejedinstvo u samom Tribunalu povodom slučaja Šešelj. Poznavaoci prilika smatrali su čak da je reč o ličnom sukobu između glavnog tužioca Serža Bramerca i predsedavajućeg sudije pretresnog veća Žan-Klod Antonetija. Naime, upravo je Antoneti doneo odluku o privremenom puštanju na slobodu Vojislava Šešelja zbog zdravstvenog stanja, čime je Bramerc bio nezadovoljan.

Selaković razgovarao sa Bramercom

Beograd – Ministar pravde Nikola Selaković i glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc saglasili su se juče da je saradnja u proteklih nekoliko godina unapređena i da je ona danas dobra, bez otvorenih pitanja, saopštilo je Ministarstvo pravde. Selaković je rekao da Srbija piše Nacionalnu strategije za procesuiranje ratnih zločina i da su u tu izradu uključeni predstavnici većeg broja institucija – Tužilaštva za ratne zločine, Vrhovnog kasacionog suda, strukovnog udruženja sudija krivičara i advokature.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari