Najava gradskog menadžera Gorana Vesića da će u novom zakonu o glavnom gradu većinu u školskim odborima imati grad i da će moći da utiče na postavljenje direktora vrtića i osnovnih škola, u suprotnosti je sa opredeljenjem Ministarstva prosvete da se smanji uticaj politike pri izboru rukovodilaca obrazovnih ustanova. Ministarstvo je, naime, u Nacrtu izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predvidelo drugačiji sastav organa upravljanja (po zakonu raspisuje konkurs i bira direktora) u kome bi ubuduće trebalo da budu tri predstavnika zaposlenih, vaspitača i stručnih saradnika, a po dva predstavnika roditelja i jedinice lokalne samouprave.

Do zaključenja ovog izdanja Danasa nismo dobili komentar Gorana Vesića.

Organ upravljanja u predškolskim ustanovama je upravni odbor, a u školama školski odbor i on se po važećem zakonu bira po formuli tri plus tri plus tri. Zakonskim izmenama resorno ministarstvo želi da poveća uticaj nastavničkog veća u postupku izbora direktora, zbog čega je predloženo i da kandidat za prvog čoveka škole mora da obezbedi podršku najmanje 50 odsto zaposlenih.

Sindikati obrazovanja kritikuju izjavu gradskog menadžera Gorana Vesića, tvrdeći da on „verovatno nije ni pročitao predložene izmene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja“ i ukazuju da je dosadašnji način izbora direktora predškolskih ustanova i škola bio politizovan.

– Njihova želja je da se poveća uticaj lokalne samouprave na izbor direktora, ali ne može propis koji donosi jedan grad da bude iznad zakona koje donosi Skupština Srbije. Ne može država da obezbeđuje plate za zaposlene u osnovnim i srednjim školama, a lokalna samouprava da postavlja direktore – kaže za Danas Tomislav Živanović, predsednik Gradskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“, napominjući da su na rukovodeća mesta u obrazovnim ustanovama dosad postavljani i ljudi koji su se ogrešili o zakon.

Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije, kaže za Danas da je predlog o drugačijem sastavu organa upravljanja dobar, ali da će sindikati insistirati na ograničenju broja mandata direktorima.

– Smatramo da direktori osnovnih i srednjih škola i predškolskih ustanova ne treba da imaju više od dva mandata, a za to vreme treba da im se čuva radno mesto. Taj predlog sam izneo nedavno i premijeru Aleksandru Vučiću. Imamo mnogo problema sa večitim direktorima koji su kršili zakon i nikad za to nisu kažnjeni. U jednoj novosadskoj školi su prodavali klupe i table da bi naplatili sudske troškove jer je direktor nezakonito otpuštao zaposlene, koji su dobili spor na sudu. Imamo loša iskustva sa večitim direktorima. Vlast se menja, a direktori ostaju na toj poziciji, jer menjaju partije – kaže Brajković.

Ljiljana Kiković, predsednica Samostalnog sindikata predškolskog vaspitanja i obrazovanja, nije želela da komentariše predlog o promeni sastava organa upravljanja dok se ne završi javna rasprava. Ona za Danas ocenjuje da u predškolstvu postoje mnogo veći problemi od izbora direktora u predškolskim ustanovama, a to je da političke stranke u vrtiće ubacuju ljude čija stručna sprema nema veze sa ovom delatnošću, a pritom primaju fakultetske plate. Kao primer navodi predškolsku ustanovu u kojoj osoba sa Poljoprivrednim fakultetom sastavlja jelovnik, iako bi tim poslom trebalo da se bave nutricionisti.

Danas javna rasprava u Beogradu

Ograničenje broja mandata direktora tražili su svi sindikati obrazovanja i oni će svoje stavove braniti na današnjoj javnoj raspravi o predloženim izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koja se održava u Beogradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari