Poglavlje 27 koje se tiče zaštite životne sredine jedno je od najambicioznijih i najzahtevnijih poglavlja u pregovaračkom procesu Srbije za ulazak u Evropsku uniju. Na skupu Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) i Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine „Pristupanje EU u oblasti zaštite životne sredine i uloga jedinica lokalne samouprave“, koji je u četvrtak održan u Beogradu, rečeno je da će Srbiji biti potrebno 10,6 milijardi evra kako bi svoje standarde u ovoj oblasti prilagodila evropskim. U ovu sumu spadaju i investicioni i operativni troškovi.

Osim toga, navedeno je da se u lokalnoj administraciji u Srbiji pitanjima zaštite životne sredine sada bavi samo jedan do tri procenta zaposlenih, iako se više od 60 odsto svih propisa koji se odnose na tu oblast sprovodi na lokalnom nivou. Predstavnik SKGO Miodrag Gluščević istakao je da je istraživanje o problemima primene zakona u zaštiti životne sredine u lokalnim samoupravama pokazalo da je jedan od ključnih problema nedostatak podzakonskih akata ali i vodiča za primenu zakona. Problem je i manjak finansijskih sredstava za projekte zaštite životne sredine, stručnih ljudi, ali i nedostatak svesti o značaju te oblasti, kao i nedovoljno učešće javnosti.

– Problem zaštite životne sredine nije visoko na listi prioriteta lokalnih vlasti – rekao je Gluščević.

Jednu od najbitnijih informacija sa ove konferencije, koju je SKGO organizovao u okviru projekta „Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji u procesu evropskih organizacija“, koji finansira Kraljevina Švedska, jeste da će država uskoro obnoviti fond za zaštitu životne sredine koji je ukinut 2012. godine. To je izjavila državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, Stana Božović. Ona je istakla da se razmatra i dodatno upošljavanje stručnjaka iz oblasti zaštite životne sredine koji bi se bavili velikim infrastrukturnim projektima iz te oblasti. Ministarstvo će ovog meseca u Briselu tokom bilateralnog skrininga predstaviti stanje u životnoj sredini Srbije, a potom se nastavlja veliko usklađivanje sa EU – usaglašavanje 200 propisa, uz izradu analiza o tome koliko je novca potrebno za koje projekte i šta su prioriteti.

Stana Božović je najavila i intenzivniju saradnju s predstavnicima lokalnih samouprava, precizirajući da Ministarstvo sprema i ugovor koji će potpisati sa gradovima i opštinama kako bi se definisale obaveze, rokovi i odgovornost u projektima iz oblasti zaštite životne sredine koji se sprovode uz pomoć sredstava iz EU.

Na skupu SKGO su bili i predstavnici Švedske agencije za životnu sredinu, Švedske asocijacije lokalnih i regionalnih vlasti, i bivši ministar za životnu sredinu Litvanije koji su predstavnicima lokalnih samouprava Srbije i NVO ponudili podršku u procesu pridruživanja EU u oblasti zaštite životne sredine.

PERIŠIĆ: Ključno jačanje inspekcije

„Pitanja jačanja inspekcije, sprovođenje propisa i uklanjanje neusklađenosti u zakonodavstvu zajedno s uspostavljanjem trajnog sistema finansiranja ostaju ključni za puno usaglašavanje sa zahtevima EU“, rekao je predsednik SKGO i gradonačelnik Niša Zoran Perišić. On je na skupu SKGO o životnoj sredini i lokalnim samoupravama u procesu evropskih integracija, naveo da je usklađivanje sa propisima EU neophodno u oblasti upravljanja vodama, klime i sprečavanja ekoloških udesa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari