Samo na području Školske uprave Beograd desilo oko 700 manipulacija u vezi sa objavljivanjem slobodnih radnih mesta i raspoređivanjem tehnoloških viškova, procena je koju su sindikatima obrazovanja izneli predstavnici Ministarstva prosvete. Optužbe sindikata na račun direktora škola traju nedeljama, ali niko do sada nije spreman da javno objavi imena onih koji su navodno vršili zloupotrebe. Iz Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije i Unije sindikata prosvetnih radnika poručuju da su sve sporne slučajeve prosledili Ministarstvu prosvete, od koga očekuju reakciju.

– Dajemo prostora Ministarstvu da, ako hoće, reaguje, u suprotnom ćemo sledeće nedelje sve informacije objaviti na našem sajtu. Dešavaju se različite manipulacije na terenu, od toga da se nekim ljudima daju časovi preko norme, da neki direktori neće da prikažu slobodna radna mesta ili na njih neće da prime tehnološke viškove. Sindikat „Nezavisnost“ je poslao dopis ministru da pod hitno primi predstavnike svih reprezentativnih sindikata i da se utvrde jasna pravila kako će se postupati kada 12. oktobra stupi na snagu Zakon o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru. Ne želimo da se pojedini direktori bez jasnih kriterijuma reše isključivo „nelojalnih“ zaposlenih, kaže za Danas Tomislav Živanović, predsednik GSPRS „Nezavisnost“.

Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, ističe za Danas da joj „ne pada na pamet da krije imena direktora koji su prekršili zakon“, ali da „nije posao sindikata da proverava prijavljene nepravilnosti već Ministarstva prosvete“.

– Ne može sindikat da smenjuje direktore škola i da proverava prijave protiv pojedinih direktora, mi možemo samo da ukažemo na nepravilnosti. Na sastanku koji smo u četvrtak imali sa predstavnicima Ministarstva dogovoreno je da im uputimo spisak sa imenima onih za koje postoji sumnja da se ponašaju neprofesionalno, a da Ministarstvo posle provere podataka smeni direktore i rukovodioce školskih uprava, koji se ponašaju protivzakonito, kaže Jankovićeva, napominjući da će, ukoliko se ništa ne dogodi za desetak dana, Unija obelodaniti spiskove koje poseduje i javno traži odgovornost svih koji su zatajili i nisu uradili svoj posao.

Jankovićeva nije mogla da odgovori koliko je prijava dosad stiglo do Unije, napominjući da se taj broj menja iz dana u dan, ali da zasad najvećih problema ima u Kragujevcu.

– Najviše problema prema našim informacijama ima sa profesorima fizičkog u toj školskoj upravi, jer direktori neće da ih primaju. Imamo pritužbe i iz škola u Kraljevu i Beogradu. Problemi su različiti, od toga da se kriju radna mesta, da postoje kolege koje su napunile 65 godina i ne idu u penziju, kao i da direktori neće da zaposle tehnološke viškove, kaže Jankovićeva.

Ona navodi da podgrupe za praćenje angažovanja zaposlenih pokušavaju da reše probleme po školskim upravama, a svi sporni slučajevi upućuju se na adresu centralne komisije za tehnološke viškove, kojom predsedava pomoćnica ministra Željka Radojičić Lukić. Međutim, ta komisija je letos samo konstituisana, ali se od tada nije sastala, ističe naša sagovornica.

Brajković: Istekao rok za tehnološke viškove

Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije ističe da taj sindikat još nije prijavio Ministarstvu nepravilnosti po školama, jer celokupna procedura preuzimanja viškova nije završena. On ističe da je juče istekao rok da direktori prime tehnološke viškove, a do 15. septembra treba da se završi preuzimanje onih koji su zasnovali radni odnos sa nepunom normom, to jest ukrupnjivanje norme. Tek nakon toga, ističe Brajković, biće poznato ko je kršio zakon.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari