U prvih pet meseci ove godine izrečeno je 2.100 kazni kućnog zatvora, 256 kućnog pritvora, 2.603 kazne rada u javnom interesu i 44 uslovne osude sa zaštićenim nadzorom – saopštila je Dušanka Garić, načelnica odeljenja za tretman i alternativne sankcije u okviru Uprave za izvršenje krivičnih sankcija na nedavno održanoj konferenciji „Perspektive alternativnih krivičnih sankcija i mera restorativne pravde u Srbiji“.


Na skupu koji je organizovala Fondacija „Centar za demokratiju“ u saradnji sa Viktimološkim društvom Srbije, Garićeva je navela da ovi podaci pokazuju povećanje u odnosu na 2014, kada su izrečene 1.064 kazne kućnog zatvora i samo sedam uslovnih kazni sa zaštićenim nadzorom.

Učesnici konferencije su kao jedan od razloga za slabiju primenu alternativnih krivičnih sankcija u Srbiji naveli nejasnoće u Krivičnom zakonu, kao i Zakonu o krivičnom postupku i Zakonu o maloletnicima i predložili izmene pomenutih zakona. Kao problem je naveden i mali broj poverenika za izvršavanje alternativnih krivičnih sankcija, a njihovo veće angažovanje otežava zabrana zapošljavanja u javnom sektoru.

Konferencija je deo projekta „Promocija alternativnih krivičnih sankcija i mera restorativne pravde“, kojim se promovišu i druge kaznene mere osim zatvorskih presuda. Srbija je članica Saveta Evrope koja je u vrhu liste zemalja koje imaju problem prenaseljenosti zatvora.

„Primenom alternativnih sankcija rasterećuju se zatvorski kapaciteti, štede se budžetska sredstva, resocijalizuju osuđena lica i ona predstavljaju veliki potencijal, naročito za počinioce koji ranije nisu osuđivani, za mlade prestupnike i žene“, ukazuju iz Fondacije Centar za demokratiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari