Medijske afere „listing“ i „presecanje predsedničke kolone“ zasad se, bez konačne zvanične verzije, tumače borbom za prevlast nad službama bezbednosti između Aleksandra Vučića i Ivice Dačića, ili za kadrovski obračun unutar samog MUP između Dačića i direktora policije Milorada Veljovića.

– Kada je reč o službama bezbednosti, koordinacija nad njima je uspostavljena dolaskom Vučića na čelo Biroa za koordinaciju i mislim da one nisu u vezi sa najnovijim događajima, ali definitivno ima sa kontrolom nad policijom – ocenjuje za Danas profesor na Pravnom fakultetu univerziteta Union Bogoljub Milosavljević.

Prema njegovoj proceni, kontekst situacije pokazuje istovremeno i sukobljavanje između prvog potpredsednika vlade i šefa Biroa za koordinaciju tajnih službi Vučića i premijera i ministra unutrašnjih poslova Dačića.

– Očigledno postoji rivalstvo između Dačića i Vučića u tome ko treba da bude lider u borbi protiv korupcije. Po slovu zakona to je posao mnogo više za policiju, sudove i tužilaštva, a ne za tajne službe i stoga je ta situacija neobična. S druge strane, u toj takozvanoj aferi prisluškivanja sigurno je da su ključno pitanje kadrovi u policiji, odnosno nastojanje partija da postave svoje kadrove – smatra Milosavljević.

Pošto su krajem prošle nedelje Vučić i predsednik Srbije objavili da je bilo neovlašćenog pristupa listinzima njihovih telefonskih razgovora, kao odgovoran za to je, prema nedokumentovanim saznanjima medija, označen načelnik Uprave kriminalističke policije Rodoljub Milović.

Odmah se pojavila i spekulacija da je reč o „finalnom kadrovskom“ obračunu Dačića sa Miloradom Veljovićem, koji je na čelu mešovitog antikorupcijskog tima. U timu koji se u javnosti zove i „radna grupa“ su i pripadnici drugih službi, koji zajednički rade na ispitivanju 24 sporne privatizacije sa spiska EU. Nedavnom sastanku Vučića sa predstavnicima ovog tima, uključujući Veljovića i Milovića, povodom navodnog nezadovoljstva zbog slučaja bivšeg ministra Olivera Dulića, Dačić nije prisustvovao.

Priča je za vikend proširena i objavom da je pristup listingu služio za praćenje kretanja, kao i potvrdom da je Nikolićeva kolona pod pratnjom na auto-putu imala saobraćajni incident u kome je učestvovalo službeno policijsko vozilo.

„Ovo što se dešava je junački napad sa leđa. Zar iko veruje da sam prisluškivao predsednika Tomislava Nikolića i prvog potpredsednika vlade Aleksandra Vučića, čijim poštenjem i hrabrošću se ponosim“, rekao je za jučerašnje Novosti Milović.

Zamenik predsednika LDP i nekadašnji zamenik ministra policije Nenad Milić ukaže da se trenutno ne zna ko je „gazda“ u bezbednosnim službama u Srbiji, kao i da je na delu politička borba za prevlast nad njima između Vučića i Dačića. Uz to se i „interesne grupe dodvoravaju jednom ili drugom“, dodao je on. „U međuvremeno smo čuli nešto opasnije, da je Vučić rekao da su ga pratili preko listinga. To je moguće, pratiti nekog uzimanjem listinga, i to znači nešto drugo, to je sasvim opasnija stvar“, navodi Milić. On ukazuje da je opasno kada se policija pobuni, pošto društvo pamti mnogo loših događaja i da „bezbednosni sistem i danas nije dobro uređen“. „Mi ne znamo šta se desilo, da li je to zloupotreba radnika Ministarstva unutrašnjih poslova, ili su oni radili po zakonu pa se to desilo, ili se desilo nešto treće“, kaže Milić.

Njemu je teško da poveruje da bi Milović naručio listinge za Vučića, pošto se radi o profesionalcu, a ovo je delo „amatera“. Slično komentariše i to da je nalog za listing nestao, podsećajući da se u njegovo vreme sve potpisivalo „u šest primeraka“.

Dačić: Nemam informaciju o rezultatima

„Vodi se zvanična istraga o tome da li je bilo zahteva za skidanje listinga ili ne. O tome vodi istragu i Služba unutrašnje kontrole MUP Srbije. Za sada nisam informisan o tome da li se te istrage završene i kada se vratim u zemlju videću dokle je sve to stiglo“, rekao je Ivica Dačić srpskim novinarima u Rimu. Kad je reč o „presecanju kolone“, on je dodao da „u svakom slučaju za to postoje nadležne službe i istrage se vode nezavisno od bilo kakvih natpisa u medijima“.

Zahteva nema?

Sektor unutrašnje kontrole MUP-a Srbije dobio je od kompanije Telekom obaveštenje da ne postoji registrovan zahtev za uzimanje listinga telefonskih razgovora potpredsednika vlade Aleksandra Vučić, prenosi RTS.

Vučić najavio obraćanje javnosti

Na društvenoj mreži Fejsbuk juče po podne objavljen je post na profilu Aleksandra Vučića sa njegovim potpisom: „Šokiran sam lažima koje pojedini predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova i Vlade Republike Srbije plasiraju u pojedinim medijima povodom prisluškivanja najviših državnih funkcionera. Obratiću se javnosti najkasnije do kraja nedelje, kada ću izneti podatke o načinu na koji su prisluškivani političari i ko je kakvu ulogu imao u tom sistemu.“

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari