Ministarstvu unutrašnjih poslova poslat je predlog iz vrha Žandarmerije da se u ovoj elitnoj jedinici MUP-a oformi odeljenje interne kontrole, koje će istraživati i procesuirati osumnjičene pripadnike Žandarmerije, saznaje Danas. Kako nam je rečeno u vrhu MUP-a, na taj način bi se smanjile kriminalne aktivnosti pojedinaca u ovoj jedinici, jer su „Žandarmeriji zavezane ruke, čekajući da drugi organi MUP-a ispitaju prijavljene slučajeve“.

Međutim, pitanje je da li bi se stanje u ovoj jedinici zaista popravilo ukoliko njeni pripadnici sami sebe kontrolišu. Krivične prijave protiv brojnih pripadnika Žandarmerije, kao i međusobne optužbe bivšeg i sadašnjeg komandanta – Bratislava Dikića i Milenka Božovića, ne ulivaju poverenje da će se na taj način stanje u ovoj elitnoj jedinici MUP-a promeniti.

Komandant Žandarmerije Milenko Božović izjavio je da od 2.900 pripadnika Žandarmerije čak 400 primljeno bez selektivne obuke – bezbednosne provere, psiholoških testova i testova fizičke izdržljivosti i prilagodljivosti.

Božović je potvrdio za naš list da je od 2. avgusta, kada je došao na čelo Žandarmerije, Sektoru unutrašnje kontrole MUP-a poslao izveštaje za 15 sumnjivih slučajeva kriminalnog ponašanja pripadnika jedinice. Na osnovu rezultata vanrednog psihološkog testiranja službeno oružje oduzeto je od 23 žandarma, a postupci su pokrenuti protiv više pripadnika Žandarmerije, najviše iz niškog odreda.

Činjenica da u Žandarmeriji rade i pripadnici koji imaju krivični dosije, za MUP ne predstavlja problem, jer zakon to omogućava. Naime, žandarmu prestaje radni odnos jedino ukoliko je osuđen na izdržavanje zatvorske kazne duže od šest meseci. Ako je kazna manja od šest meseci zatvora, sleduje mu „mirovanje radnog odnosa“, nakon čega može da se vrati na posao.

U MUP-u je Danasu rečeno da su istrage u toku i da „Sektor unutrašnje kontrole radi svoj posao“.

Povodom izjave komandanta Žandarmerije Milenka Božovića da očekuje da će s novom organizacijom rada i novim kadrovskim rešenjima doći do sređivanja stanja u jedinici i da za to očekuje podršku kabineta direktora i ministra policije, oglasio se bivši komandant Žandarmerije, a sadašnji pomoćnik direktora policije Bratislav Dikić. Naime, Božović je za stanje u jedinici indirektno optužio svog prethodnika, navodeći da je postojeću situaciju u Žandarmeriji zatekao.

– Kada rukovodilac iznosi službene probleme jedinice u javnost van službenih okvira Direkcije policije, to je dokaz da nije dovoljno sposoban da ih rešava, pa traži pomoć građana Srbije, a svi smo svesni kako građani rešavaju probleme izvršne vlasti. Težina radnog mesta rukovodioca je baš u tome da se on suočava sa problemima jedinice kojom rukovodi – kaže za Danas Bratislav Dikić. Prema njegovim rečima, sistem hijerarhije i subordinacije u Žandarmeriji je poslednjih meseci narušen, kao i disciplina i „za sve to su odgovorne neposredne starešine jedinice, komandanti odreda i komandant Žandarmerije“.

– Tačno je da je od 2007. do polovine 2009. godine, odnosno do mog dolaska na čelo Žandarmerije, u ovu jedinicu premešteno 250 policijskih službenika bez lekarskog pregleda, psihofizičkog testiranja i osnovne – selektivne obuke, iz drugih organizacionih jedinica Direkcije policije. Ali su svi oni završili osnovnu obuku u jedinicama Žandarmerije, gde su bili raspoređeni, a lekarski pregled i psihotestiranje su po mojoj naredbi i saglasnosti direktora policije svi policijski službenici izvršili u 2012. godini u Zavodu za zaštitu zdravlja MUP-a – ističe Dikić. On dodaje da su poslednjih meseci bila „dva nemila događaja sa pripadnicima Žandarmerije koji su van službe izvršili krivična dela ubistva i na taj način osramotili policijsku profesiju“, ali da to nije razlog da se oko 3.000 pripadnika te jedinice nazivaju kriminalcima i predstavljaju građanima Srbije kao društvena opasnost.

Sindikat: Dačić ne štiti osumnjičene

Beograd – Policijski sindikat Srbije kritikovao je spekulacije medija da premijer i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić štiti pripadnike Žandarmerije, osumnjičene za najteža krivična dela, i ocenio da je to „zamena teza“. „Ovim tvrdnjama, ‘neimenovani izvori’ žele da destabilizuju ne samo MUP, već i državu“, navodi se u saopštenju sindikata. PSS je pozvao sve da imenom i prezimenom navedu ko zaustavlja istragu. „Prema našim informacijama, svi sporni predmeti u vezi sa žandarmima su u tužilaštvu. Ni u jednoj državi ne hapsi ministar policije, već tužilaštvo“, navodi se u saopštenju. D. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari