Ustav dozvoljava maštanje o Velikoj Srbiji 1Foto: Miroslav Dragojević

Ideja Velike Srbije, iako već neko vreme odsutna iz glavnih političkih tokova, pokazala se izuzetno otpornom. Sa margine društva sve više ekstremno desničarskih organizacija propagira restauraciju ove zamisli.

                       P { margin-bottom: 0.21cm; }

Prema navodima pravnika sa kojima smo razgovarali, samo propagiranje ideja Velike Srbije ne bi sa sobom moglo da vuče i zabranu tih organizacija, pošto bi tako nešto moglo da se podvede pod ograničenje slobode govora. Ipak, naši sagovornici su saglasni da bi bilo koja aktivnost koja bi bila usmerena na prekrajanje Ustavom definisanih granica morala za sobom da vuče i reakciju Ustavnog suda.

Vida Petrović Škero, bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije, ne bi propagiranje ideja Velike Srbije tumačila kao rušenje ustavnog poretka zemlje.

– Dok god oni sede u nekim prostorijama i na svojim sastancima pričaju između sebe, ja to ne bih posmatrala kao rušenje ustavnog poretka. To su njihovi ideali. Međutim, ukoliko bi oni pokušali da te ideale sprovedu, onda bi već mogli da se nađu na udaru Krivičnog zakonika – smatra Škero.

Ona ističe da Ustavni sud Srbije ne bi imao osnova da zabrani rad takvih udruženja dok oni ništa konkretno ne rade na ostvarenju svojih ideala.

Sličnog stava je i profesor prava i takođe bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević. I on ističe da bi Ustavni sud u odlučivanju o tome najpre morao da detaljno razloži šta ideja Velike Srbije tačno podrazumeva.

– To je izuzetno kompleksno pitanje i u dobroj meri zavisi od konteksta u kojem se koristi. I jedan Ilija Garašanin je govorio o velikoj Srbiji, ali je taj pojam tada imao potpuno drugačije značenje. Ukoliko bi propagiranje tih ideja podrazumevalo promenu granica zemlje, Ustavni sud bi imao osnova da zabrani rad organizacija koje se za to zalažu. Ali, ako priča o Velikoj Srbiji podrazumeva neku čežnju za tim da svi Srbi žive u istoj zemlji, onda USS ne bi imao tu šta da traži – navodi Ivošević.

Prema njegovim rečima, pitanje Velike Srbije je dodatno zakomplikovano činjenicom da je deo granice već pod upitnim statusom.

Ustav i granice

Prema odredbama Ustava Srbije nedopušteno je delovanje političkih stranaka koje je usmereno na nasilno rušenje ustavnog poretka, kršenje zajemčenih ljudskih ili manjinskih prava ili izazivanje rasne, nacionalne ili verske mržnje. Takođe, prema Ustavu granica Republike Srbije je nepovrediva, a menja se po postupku predviđenom za promenu Ustava. Ustavni sud može zabraniti samo ono udruženje čije je delovanje usmereno na nasilno rušenje ustavnog poretka, kršenje zajemčenih ljudskih ili manjinskih prava ili izazivanje rasne, nacionalne ili verske mržnje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari