Kažnjena zbog pitanja premijeru Vučiću 1

Svetlana Božić Krainčanić, urednica dopisništva Radio-televizije Vojvodine u Beogradu, kažnjena je smanjenjem aprilske plate za 20 odsto zbog pitanja postavljenog predsedniku Vlade Aleksandru Vučiću, na konferenciji za novinare 1. aprila ove godine. Sa druge strane, direktor RTV kaže da je novinarka prekršila Etički kodeks.

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Svetlana Božić Krainčanić objašnjava za Danas da je najpre bila privremeno suspendovana sa posla zaključno sa jučerašnjim danom, jer joj se stavlja na teret da je u ime drugog postavljala premijeru pitanje, što ona demantuje.

– To nije tačno, ja sam imala svoja pitanja, ali i da jeste, mi smo javni servis i tu smo da zastupamo građane, nebitno da li je reč o nekom štrajku ili šta već. Udaljavanje sa posla bila je privremena mera do konačne odluke, a to je 20 odsto od aprilske plate. Nije ovde kazna najveći problem, bunim se zbog principa. Ne može niko novinaru da oduzme pravo da postavi pitanje, jer ima zaista dobrih novinara koji svoj posao rade pošteno. Ovim se samo šalje loša poruka. Direktor mi je rekao da je to lično njegova odluka i da nije bio pod pritiscima. Utoliko gore, jer je to onda odraz autocenzure – ističe Svetlana Božić Krainčanić i dodaje da nije u redu da se zbog poteza jednog čoveka napada RTV Vojvodina kao medijska kuća.

Sporno pitanje koje je ona postavila premijeru glasilo je: „Pošto ste rekli da je za vas jedina sporna stvar kada je Šešelj u pitanju njegova politika, koja je nazadna, da li to znači da se vi na neki način ne odričete te politike devedesetih, kada ste i sami bili uz Šešelja?“

Direktor RTV Vojvodine Srđan Mihajlović izjavio je da je ona time prekršila Etički kodeks, jer je pitanje postavila u ime Inicijative mladih za ljudska prava, čiji su aktivisti u vreme održavanja pres-konferencije protestovali ispred zgrade Vlade, ne osporavajući sadržaj pitanja već način na koji je pitanje postavljeno.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) smatraju da novinarka RTV Vojvodine postavljajući pitanja premijeru, nije prekršila nijednu pravnu, etičku ili profesionalnu normu, traže povlačenje rešenja o kažnjavanju i podsećaju da je obaveza svih novinara da nosiocima državnih funkcija postavljaju sva pitanja koja su od interesa za građane Srbije.

Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a, smatra da je krajnje cinično da Aleksandar Vučić štiti medijske slobode u Srbiji.

– Glavni generator ovakve situacije je Aleksandar Vučić i njegovo okruženje i ovo je samo posledica takvog stanja. Vučić i ova Vlada su odgovorni što smo došli u situaciju da novinari snose konsekvence za postavljena pitanja na konferencijama. Javna je tajna da se na konferencijama unapred dostavljaju pitanja novinarima iz podobnih redakcija. Koleginica Svetlana Božić Krainčanić je iskočila iz toga miljea i zato snosi konsekvence – ističe Obradović za Danas.

Vučić: Sram da bude direktora RTV

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da niko u njegovo ime ne sme da kažnjava novinare. „Čuo sam da je Pajtićev i Čankov direktor RTV-a kaznio Svetlanu. Sram da ga bude! Da niko u moje ime ne kažnjava novinare jer postavljaju pitanja. Ja njena pitanja volim i demokratski je da ih novinari postavljaju. Na svako ću da odgovorim“, rekao je Vučić.

Jerkov:Premijer da odgovara

Aleksandra Jerkov, portparolka DS, izjavila je da je Aleksandar Vučić, kao lažni zaštitnik medijskih sloboda otišao korak dalje u ponižavanju građana, kriveći sada Demokratsku stranku čak i za to što su urednici i novinari u neprekidnom strahu od njegove osvete i izliva besa. „Svaki novinar koji postavi pravo pitanje Aleksandru Vučiću treba da bude nagrađen, a ne kažnjen. NJihov posao je da pitaju, njegov da odgovara. Ili neka i on javno kaže da voli kada novinari kleče“, rekla je Jerkov.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

Mihajlović: Mere prema novinarki RTV u skladu sa zakonom

„Povodom reagovanja NUNS i NDNV, kao i drugih asocijacija, i izjave premijera Srbije Aleksandra Vučića u vezi sa merama koje je Radio-televizija Vojvodine preduzela prema našoj urednici Svetlani Božić Krainčanić, obaveštavam Vas da sam u skladu sa obavezama i ovlašćenjima generalnog direktora, a u cilju zaštite interesa RTV-a kao javnog medijskog servisa, preduzeo mere koje su u skladu sa zakonima i internim aktima sprovedene i okončane, a novinarka je pozvana da nastavi sa profesionalnim radom.

Podvlačim da sprovedeni disciplinski postupak nema nikakve veze sa tim što je greška napravljena na konferenciji za štampu premijera Srbije Aleksandra Vučića, i naglašavam da nismo razmišljali o tome da li postoji dobro ili loše vreme da se sankcioniše greška onda kada je ona napravljena. Ističem da se ovde ne radi o pitanjima cenzure i slobode medija, već je na sceni politizacija jedne novinarske greške, ne od strane Radio-televizije Vojvodine.

Dosadašnja programska politika i imidž Radio-televizije Vojvodine, kao javnog medijskog servisa koji radi isključivo u funkciji svih građana naše pokrajine, najbolji je dokaz mog odnosa prema slobodi novinarske profesije.

Svestan činjenice da je novinarski rad izuzetno zahtevan i izložen različitim iskušenjima, izražavam spremnost za dijalogom o svim otvorenim pitanjima sa novinarskim udruženjima o temama koje su pokrenute ovim povodom. U svakom trenutku, ukoliko nadležne institucije donesu odluku da sam pogrešio, spreman sam da se izvinim. Do tada, duboko verujem da nam je svima potrebna promena stava u kom su olako izrečena javna etiketiranja, pritisci i isključivost postali legitimno sredstvo za postizanje različitih ciljeva“, navodi se u pisanoj izjavi Srđana Mihajlovića.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari