Prvi potpredsednik vlade u ostavci Aleksandar Vučić bio je nezadovoljan smenom generala Bratislava Dikića sa čela Žandarmerije jula prošle godine i zatražio je od MUP-a Srbije konkretne dokaze zbog kojih je Dikić razrešen dužnosti, saznaje Danas.

Sektor unutrašnje kontrole MUP-a (SUK) počeo je hitnu istragu o navodnim kriminalnim aktivnostima dotadašnjeg komandanta Žandarmerije, ali i pojedinih pripadnika niškog odreda ove jedinice. SUK je, kako nezvanično saznajemo, prikupio materijal i dostavio tužilaštvu, međutim, tužilaštvo nije pokrenulo postupak zbog nedostatka dokaza.

– Više od 80 odsto dokumentacije koju je SUK predao tužilaštvu su predstavke zasnovane na spekulacijama i anonimnim dojavama. Zato je tužilaštvo i vratilo predmet, jer ne postoje dokazi koji bi bili validni za pokretanje postupka protiv Bratislava Dikića – kaže za Danas izvor iz vrha MUP-a koji je upućen u detalje istrage.

Više od dve godine o Bratislavu i njegovom bratu Draganu Dikiću, pripadniku niškog odreda Žandarmerije, kroz medije se provlače priče o njihovim kriminalnim aktivnostima – prisluškivanju, reketiranju, nezakonitom obezbeđivanju lokala, kopanju po Gamzigradu u potrazi za zlatom…

– Navodi o prisluškivanju i reketiranju su ostali na nivou spekulacija. Zatim, dokazano je da nijedan pripadnik Žandarmerije nikada nije imao aktivnosti u Gamzigradu, a kamoli tražio zlato. Niti su pripadnici te jedinice igde tražili zlato – navodi naš sagovornik. On dodaje da su pripadnici niškog odreda Žandarmerije na određenim lokacijama na jugu Srbije zaista prekopavali tlo, ali u potrazi za zaostalim bombama nakon NATO bombardovanja, ili po dojavama da su teroristi zakopavali oružje i municiju.

– U takvim aktivnostima se nosi zaštitno odelo i detektori za metal. Meštani vide tako opremljene žandarme i odmah pomisle da oni traže zlato. Odatle su potekle te priče, za koje je dokazano da su potpuno apsurdne.

Na pitanje o optužbama za nezakonito obezbeđivanje lokala „kriminalnih lica“, naš sagovornik odgovara kontrapitanjem.

– Šta je to nezakonito obezbeđivanje? Tako nešto ne postoji. Zakon o državnim službenicima dozvoljava im dopunsku delatnost, odnosno dodatni posao van radnog vremena. Zakon o policiji takođe, s tim što se ne precizira koji su to poslovi koji su dozvoljeni. Beograd je pun pripadnika MUP-a koji nakon radnog vremena obezbeđuju lokale, kafiće, splavove. Dakle, ili izmeniti Zakon o policiji i precizirati čime policajci mogu da se bave nakon radnog vremena, ili, kao u nekim državama, potpuno zabraniti pripadnicima policije i drugih bezbednosnih struktura bilo kakvu aktivnost nakon radnog vremena – ukazuje naš sagovornik. On objašnjava i da termin kriminalno lice označava osobu koja se bavi kriminalnim radnjama, a ne svaku koja je imala neki prekršaj i dosije u policiji.

– I Dragan Jočić je u mladosti obijao trafike, pa je postao ministar policije – podseća.

Kako nezvanično saznajemo, nakon ponovnih napisa u medijima o kriminalnim aktivnostima Bratislava Dikića, on je pre tri dana imao sastanak sa čelnim ljudima MUP-a, među kojima je bio i načelnik Sektora unutrašnje kontrole Dragan Cvetković. Tom prilikom je tražio zaštitu, kao i da se MUP javno izjasni o optužbama protiv njega, o kojima se ponovo piše.

Tužbe

Dragan Dikić, brat Bratislava Dikića, trenutno je na bolovanju, a kako saznajemo, podneće tužbe za klevetu protiv medija koji su ga povezivali sa kriminalnim aktivnostima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari