Najveći problem sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom u Srbiji su i dalje nepristupačnost i servisi podrške, poput ličnih asistenata, pratilaca dece u školu i itd.


– Kada govorimo o nekome ko ima teži oblik invaliditeta najvažnija stvar su servisi podrške kojih u Srbiji još nema kao nekog sistemskog rešenja. Neke opštine su te servise počele da finansiraju, ali Grad Beograd nije. Da bi neko mogao da bude aktivan član društva, mora da ima podršku na bilo kom nivou, od obrazovanja pa do braka, porodice, kaže za Danas predsednica organizacije za zaštitu prava i podršku ženama sa invaliditetom „Iz kruga-Beograd“ Lepojka Čarević Mitanovski.

Ona navodi da se radi na poboljšanju pristupačnosti osobama sa invaliditetom, da se izdvajaju sredstva i pažnja, ali da se radi kampanjski, iako postoje zakoni, poput Zakona o planiranju i izgradnji ili Pravilniku o tehničkim standardima pristupačnosti. Inače, udruženja osoba sa invaliditetom nestrpljivo očekuju usvajanje zakona o znakovnom jeziku koji bi, prema pisanju medija, trebalo da se usvoji do kraja godine. „Imamo obećanje da će do kraja 2014. biti usvojen zakon o znakovnom jeziku. Mislim da je završen i da će uskoro početi javna diskusija“, navodi Čarević Mitanovski.

Takođe, od 3. do 7. novembra organizacija „Iz kruga-Beograd“ obeležiće nedelju borbe protiv nasilja nad osobama sa invaliditetom prvi put u Srbiji. Ne postoji međunarodni datum, ukazuje naša sagovornica, ali mi hoćemo da skrenemo pažnju zajednici da je nasilje nešto što ne treba niko da trpi.

„Osnova priče je da osobe sa invaliditetom ne vidite na ulici. Ja ne vidim nikoga u pozorištu, retko u restoranima i kafićima, u školama jedan do dva učenika. To nije inkluzija. Socijalna inkluzija mora biti onakva da kada izađete na ulicu bude potpuno normalno što ste u šetnji, u parku, bioskopu ili bilo kom mestu“, zaključuje Lepojka Čarević Mitanovski.

Poseban problem nasilje nad ženama

U najnovijem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije ka Evropskoj uniji navodi se, između ostalog, da je potrebna bolja socijalna inkluzija osoba sa invaliditetom, kao i donošenje zakona o znakovnom jeziku. „Izveštaj sadrži dosta elemenata za položaj osoba sa invaliditetom, ali to nije dovoljno da se pokrenu neka važna pitanja na polju njihovog unapređenja. Ono što Izveštaju nedostaje je borba protiv nasilja nad ženama sa invaliditetom, a to je u Srbiji veliki društveni problem. Nasilje nad osobama sa invaliditetom generalno je na drastičnom nivou u zemlji“, ukazuje Lepojka Čarević Mitanovski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari