Potpredsednik Vlade Jovan Krkobabić i ministar rada Rasim Ljajić sastali su se juče s misijom Međunarodnog monetarnog fonda na odvojenim sastancima, ali su obojica izašli sa istim zaključkom da ta finansijska institucija nije spremna da odobri prevremeno odmrzavanje plata i penzija jer bi to štetilo budžetu i ukupnoj ekonomskoj situaciji. S druge strane, potpredsednik Vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić još je više ubeđen da je njegov predlog dobar i ističe da pregovori o odmrzavanju nisu gotovi.

Ministar Ljajić izjavio je da trenutno ne vidi spremnost MMF-a da razmatra pitanje odmrzavanja plata, ocenjujući da bi to moglo da ugrozi i naš kredibilitet s obzirom na to da je dogovoreno kada je moguće očekivati odmrzavanje plata. „Što se tiče Zakona o platama u javnim službama, on bi trebalo da izjednači plate, odnosno da se za iste poslove u različitim javnim službama dobija sličan ili isti iznos“, kazao je Ljajić i istakao da „sada imamo ogromne razlike, a taj Zakon predviđa uvođenje platnih razreda i platnih grupa“.

Krkobabić je takođe rekao da je konstatovano da je vrlo jasno da u ovom trenutku nema prostora za odmrzavanje plata i penzija, „a da se ne poremete neki drugi elementi na štetu funkcionisanja ekonomskog sistema zemlje“. On je dodao da MMF nema ništa protiv isplate planiranih bonusa.

S druge strane, Dinkić je izjavio da je posle prvog sastanka sa MMF-om i posle posete Nemačkoj još više uveren da bi trebalo odmrznuti plate pogotovo što će Srbija zabeležiti privredni rast.

– Moramo da prekinemo sa obezvređivanjem primanja stanovništva. Dva miliona ljudi ima konstantan pad primanja i ako se nastavi, ne možemo da očekujemo da bude podstaknuta poljoprivreda jer će manje ljudi kupovati čak i hranu, a kamoli neki drugi domaći sektori kao što su ugostiteljstvo i građevinarstvo. Ne bi trebalo potcenjivati efekat domaće tražnje i u tom smislu trebalo bi da se ponašamo u skladu s našim mogućnostima. Ako imamo rast od 1,5 odsto BDP, što nije previše, trebalo bi blago da odmrznemo i plate i penzije. Mene ne zanima da li sam usamljen u Vladi po tom pitanju, već da li je predlog dobar ili loš i da li koristi našoj ekonomiji i našim građanima – izjavio je juče ministar ekonomije Mlađan Dinkić koji nije želeo da komentariše kolike su šanse da misija Međunarodnog monetarnog fonda prihvati njegov predlog, ali je dodao da bi trebalo sačekati kraj pregovora u utorak jer „ništa nije gotovo dok se ne završi“.

On je istakao da će biti novca za dalje podsticaje privredi i do kraja ove godine, kao i sledeće iako sredstava ima samo do kraja septembra.

– Moram da kažem da sam ohrabren razgovorima sa MMF-om jer su precizno izračunali da su mere Ministarstva ekonomije za podršku privredi odnosno subvencionisani krediti doprineli sa 40 odsto u ukupnom rastu BDP u ovoj godini i zato nameravamo da s njima nastavimo dok god Srbija značajnije ne ubrza razvoj. Nastavljamo s podrškom i u idućoj godini, a biće dovoljno i do kraja ove. Dodatno sam ohrabren i razgovorima sa kolegama u Ministarstvu ekonomije Nemačke koji su dali sedam puta više novca u odnosu na nas za podsticaje, čak 4,5 odsto BDP, a zauzvrat imaju najsnažniji rast u Evropi. Oni nisu poslušali savet MMF-a i prekinuli te programe i zato su održali nivo zaposlenosti, a takođe su blago odmrzli plate u javnom sektoru. Još više sam ubeđen posle Nemačke da su predlozi koje dajem oni koji su Srbiji trebaju – zaključio je Dinkić.

Za socijalu četiri milijarde dinara

Ljajić je, posle razgovora sa delegacijom MMF, kazao novinarima da je glavna tema susreta bila dinamika realizacije socijalnog paketa pomoći od milijardu i po dinara koji je dogovoren prilikom julske posete ove delegacije. „Složili smo se da što pre treba da se krene sa operacionalizacijom paketa što podrazumeva pomoć pre svega najugroženijima“, rekao je ministar i dodao da će se deo sredstava obezbediti sada, dok će drugi deo za te namene biti obezbeđen prilikom rebalansa budžeta. Prema Ljajićevim rečima, sa delegacijom MMF-a se razgovaralo i o novom Zakonu o socijalnoj zaštiti, koji bi trebalo da donese bolju organizaciju socijalnih davanja, za čiju primenu je potrebno dodatno obezbediti oko četiri milijarde dinara.

Nema viših penzija pre januara

Krkobabić je tokom razgovora istakao da su prioriteti Vlade u narednom periodu doslovna primena dogovora iz prethodne revizije, okončanje reforme sistema penzijsko-invalidskog osiguranja kao i donošenje zakona o fiskalnoj odgovornosti koji će garantovati redovnu isplatu penzija i njihovu stabilnost. Dve delegacije potvrdile su rešenja u izmenama Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju, ali nije bilo reči o povećanju penzija pre januara sledeće godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari