Razvojna banka Vojvodine nikako ne može da se otrese kriminalnih implikacija. Ovog puta, Uprava za sprečavanje pranja novca podnela je prijavu novosadskom javnom tužilaštvu zbog toga što je ova banka redovno prenosila i isplaćivala sredstva firme čije je poslovanje Uprava istraživala zbog sumnje za pranje novca.

Uprkos tome što je Uprava od RBV-a zahtevala da je obavesti o svakom nalogu za prenos ili isplatu novca te firme pre obavljanja transakcije, Razvojna je svaki put prvo sprovodila nalog osumnjičenog klijenta, a tek naknadno o tome obaveštavala Upravu.

„RBV je na svoju ruku izvršila naloge u vrednosti od 6.192.000 dinara, čime je prekršila odredbe Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma“, preneo je istraživački sajt Pištaljka.rs, koji je o ovom prvi izvestio.

Danas je došao u posed kopije originalne prijave u kojoj je zbog trajanja istrage izbrisan naziv firme čiji su finansijski tokovi pod nadzorom državnih organa i koja je klasifikovana oznakom „Strogo poverljivo“, u kojoj direktor Uprave za sprečavanje pranja novca Aleksandar Vujičić navodi da je svojim ponašanjem RBV postupala potpuno suprotno nalogu Uprave.

„Svako nepostupanje po Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, a pogotovo grubo oglušivanje o nalog Uprave bez postojanja ili bez navođenja opravdanih razloga i na taj način onemogućavanje Uprave da iskoristi zakonska ovlašćenja i privremeno obustavi izvršenje sumnjive transakcije, direktno urušava sistem za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma“, naveo je Vujičić, podsećajući da borba protiv organizovanog kriminala počiva na saradnji banaka, policije, tužilaštva i sudova i da ako jedan od tih učesnika ne ispunjava svoje zakonske obaveze, ceo sistem se urušava.

Prema navodima prijave, RBV je od 20. aprila do 4. maja sprovela čak devet transakcija po nalogu osumnjičenog preduzeća i Upravu je svaki put obavestila o tome kada je već bilo kasno za bilo kakvu reakciju. Prema Zakonu o sprečavanju pranja novca, RBV može da bude kažnjena sa 500.000 do 3.000.000 dinara za nepostupanje po nalogu Uprave. Nejasno je da li kazna može da se izrekne za svaki put kada je RBV postupila suprotno nalogu ili ista kazna važi za sve prekršaje zajedno.

Kako za Danas kažu u Upravi, to što je podneta prijava za privredni prestup „nikako ne znaci da RBV učestvuje u pranju novca, već da je došlo do nepravilnosti u primeni Zakona“.

– Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu će ceniti osnovanost prijave i odlučiti da li će podići optužni predlog ili ne – kažu u Upravi.

Kako naglašavaju u toj instituciji, Uprava je razvila softver za prijavu gotovinskih i sumnjivih transakcija, kojim obveznici (u ovom slučaju RBV) bez troškova obaveštavaju Upravu, i gde se razmena informacija vrši na zaštićen način. U Upravi nam nisu dali odgovor na pitanje da li su kontaktirali RBV pre podnošenja prijave protiv njih i kakvo je bilo objašnjenje banke zbog čega su sproveli sporne transakcije bez obaveštavanja Uprave.

– Uprava je označila prijavu za privredni prestup stepenom tajnosti „strogo poverljivo“ i predložila tužilaštvu da iz postupka bude isključena javnost. To „strogo poverljivo“ se ne odnosi samo na zaštitu podataka u konkretnom predmetu, već i na zaštitu lica protiv koga se vrše provere a u smislu zaštite čuvanja bankarske tajne. Konačnu odluku da li je pranje novca izvršeno ili ne donosi sud i u tom smislu bi odavanje informacije o licu na koje se zahtev Uprave odnosi predstavljao povredu ustavom zagarantovanih prava – kažu u Upravi u kojoj su odbili da odgovore na pitanje da li se pravno lice koje kontrolišu dovodi u vezu sa narko-lancem Darka Šarića.

„Uprava ne daje podatke o konkretnim predmetima. Obaveza neodavanja podataka predstavlja međunarodni standard uspostavljen u cilju zaštite finansijsko-obaveštajnih podataka koje razmenjuju finansijsko-obaveštajne službe“, dodaju u Upravi.

U Razvojnoj banci Vojvodine juče nije bilo moguće dobiti komentar na navode Uprave za sprečavanje pranja novca, pošto su svi nadležni tokom celog dana bili „na sastanku“, koji nije završen do zaključenja ovog broja.

U novosadskom javnom tužilaštvu, kojem je podneta prijava, odgovore su nam obećali „u zakonskom roku“.

Šarićevi bankari

Razvojna banka Vojvodine, odnosno Metals banka od koje je ona nastala, i ranije je bila u sukobu s zakonom. Tako je aprila prošle godine policija uhapsila Ananija Pavićevića, bivšeg predsednika Izvršnog odbora Metals banke zajedno sa još osmoro saradnika koji uključuju i njegove sinove, zbog sumnje da su oštetili banku za čak 18 miliona evra. Pre toga, Narodna banka Srbije uvela je prinudnu upravu u tu banku, a 2010. godine uhapšen je i Srđan Petrović, tadašnji prinudni upravnik Metalsa, koji je optužen za pranje 3,5 miliona evra od prodaje kokaina narko-šefa Darka Šarića. Banka je inače, bila jedan od glavnih kreditora za članove Šarićeve grupe koji su u privatizaciji kupovali preduzeća, a zatim iz njih „isisavali“ kapital. RBV je danas u većinskom vlasništvu AP Vojvodina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari