I pre 4. veka tamo beše naselje ali drugu prestonicu Rimskog carstva osniva baš tu car Konstantin. Stotinak godina kasnije propašće Zapadno Rimsko carstvo, a ono na istoku, zajedno sa svojom prestonicom, Konstantinopoljem, opstaće još hiljadu godina, cvetaće kao Vizantija, prva hrišćanska država. U vreme cara Justinijana, u 6. veku, biće izgrađene mnoge velelepne građevina, među njima i raskošna crkva Sveta Sofija. Sloveni će ga zvati Carigrad. Bio je to grad nezamislivog sjaja za tadašnju Evropu.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }A:link { }                        P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }A:link { }

U 11. veku hrišćanska crkva se deli. Krećući u četvrti krstaški rat, Evropljani su Konstantinopolj opljačkali, a na vlast dolaze Latini. Bio je početak 13. veka. U tom će i Osmanlije na istorijsku pozornicu, jedna od najmoćnijih dinastija, koja je dala 36 sultana i vladala je od 13. do 20. veka. Konstantinopolj će osvojiti 1453. godine i Turci svoju prestonicu iz Jedrena sele u Istanbul, što bi u prevodu značilo: u Grad!

I sada, to je megalopolis koji se ne može ni sagledati, ni opisati, koji uzbuđuje, zbunjuje, koji fascinira, osvaja, koji budi strast, koji sija, mami, zavodi, izaziva, koji ne da da bude otkriven. Istanbul. Mirisi, ukusi, boje. Eksplozija života. Poetska zamršenost.

Ulazeći na velika vrata Aja Sofije, kao što su to činili samo vladari, milioni se tiskaju da sagledaju granice spajanja i razdvajanja dve velike religije, da sagledaju moć istorije, shvate poruke, spoznaju pouke. Freske i arabeske na jednom mestu. Lik Bogorodice iznad prozora sa vitražima, a sa obe strane, na ogromnim pločama arapskim harfovima ispisano Alah i Muhamed. Ovde su trajale molitve hrišćana 900 godina. Ovde su su molili islamski vernici 500 godina. A 80 godina je muzej, jedno od najposećenijih mesta na svetu.

Naspram svetosti Sofije, stoji jedna od dve najveće džamije na svetu, koju je dao sagraditi sultan Ahmet koji je na presto došao sa 14 godina. DŽamija sa šest minareta, sagrađena je za 7 godina. Samo nekoliko meseci gledao je svoj ostvareni san mladi sultan koji je umro u 28 godini. Bio je početak 17. veka. Ispred elegantnog zdanja kao da ceo svet strpljivo čeka da udje, pokušavajući nekako da svoje strpljenje smesti između dve molitve. Žene s maramama na glavama i muškarci sa cipelama u rukama ulaze u nebesko sazvežđe jer je to prva asocijacija. Hiljade svetiljki osvetljavaju floralnu umetnost koja je dosegla savršenstvo kroz islamsku tradiciju. Ukrašena je sa 21.043 pločice, izrađene ručno u carskim radionicama. Zbog efekta koje izazivaju dominantne plave i zelene, džamija je poznata u svetu kao Plava. Ovde se mogu videti uzleti posebnih umetnosti: izrada tepiha od svile, kaligrafija, umetnost bojenja stakla, duborez i naravno izrada keramičkih pločica. U ovoj džamiji dominiraju motivi cvetova zumbula, lala i nara i pupoljaka ruža zbog čega je i zovu „đulbahča“. Osvetljena je suptilnim igrama svetlosti koja ulazi kroz 260 prozora, posebne lepote, ukrašenih sedefom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari